Proč se psi honí za svým ocasem? Může to být z těchto čtyř důvodů

Přidat na Seznam.cz

Divíte se vždycky, když se váš pes začne honit za svým vlastním ocasem? Nejste sami. Čtyři nejčastější důvody, proč to psi mohou dělat popsal portál Daily Paws.

Naši psi se chovají různě podivně, což nás nutí k smíchu nebo k udivení, a honění vlastního ocasu je jen jednou z mnoha podivností, které pes může dělat. Obvykle je to neškodné, ale někdy takové chování znamená, že se děje něco znepokojivého. Zde se dozvíte, jak rozpoznat různé důvody, proč se pes může honit za ocasem, a kdy byste měli zvážit návštěvu veterináře.

Váš pes si jen hraje

Někdy se váš pes prostě cítí opravdu dobře a je nadšený z nového dne, což ho může přimět k tomu, aby se na několik okamžiků honil za ocasem. Možná zjistíte, že když je z něčeho obzvlášť nadšený (nová hračka nebo čas na procházku), začne se tak chovat pokaždé, když se tato úžasná věc objeví. To vše je naprosto normální.

Váš pes se cítí úzkostně

Pocit nervozity nebo úzkosti je pro vašeho psího společníka stejně znepokojující jako pro vás. Když váš pes pociťuje nepříjemné očekávání, jako například před návštěvou veterináře nebo těsně před vaším odchodem do práce, může zničehonic znervóznit a začít opakovat nějaký pohyb, například honit ocas. Pokud se k tomu přidá další znepokojivé chování, jako je nadměrné kňučení, štěkání, žvýkání, ničení věcí v domácnosti nebo nehody s počůráváním může se jednat o separační úzkost nebo jiný druh úzkosti. Poraďte se s veterinářem, abyste určili další nejlepší kroky, které můžou vašemu psovi pomoct.

Váš pes může mít kompulzivní poruchu

Mnoho psů, zejména pastevečtí psi, se dopouštějí některých opakujících se chování. Obvykle to vypadá tak, že pes opravdu chce, abyste mu znovu hodili to frisbee, nebo chce znovu a znovu provádět ten oblíbený trik, aby dostal další pamlsek. Někteří psi se mohou točit dokola, když se cítí příliš vzrušení, a jiní se mohou začít honit za ocasem. To vše může být krátkodobé a normální opakující se chování vázané na určitý kontext.

Opakující se chování se však mění v problém, když narušuje běžné každodenní fungování. Pokud se váš pes zdá být něčím posedlý nebo na něco fixovaný a vy ho nemůžete rozptýlit nebo se stále dokola honí za ocasem v neobvyklých časech, může se jednat o kompulzivní poruchu. Kompulzivní porucha psů se může projevovat mnoha způsoby, ale obvykle se projevuje honěním ocasu, obsedantním olizováním nebo žvýkáním nějaké oblasti na těle, obsedantním štěkáním, skákáním nahoru a dolů nebo přecházením.

Existuje mnoho různých příčin kompulzivní poruchy psů, včetně genetiky, stresu a silné úzkosti, zdravotních problémů nebo frustrace. Frustrace je důvodem, proč se páníčkům nedoporučují používat laserová ukazovátka jako způsob hry. Protože váš mazlíček nikdy nemůže chytit světlo, narušuje to jeho běžnou sekvenci hry a vede to k velmi frustrovanému zvířeti, které se může stát posedlým. Váš pes potřebuje obohacení, které zapojí jeho mysl i tělo.

Váš pes může mít zdravotní problém

Když se naši psi necítí dobře, mohou se chovat tak, jak by se normálně nechovali. Pes, který se opakovaně honí za ocasem, může být indikátorem zdravotního problému, který mimo jiné zahrnuje problémy s análními žlázami, problémy s nervovým systémem, poškození ocasu (zlomená kost nebo zranění), alergie nebo kožní onemocnění nebo záchvatovité onemocnění. Všechny tyto problémy mohou být závažné, objevují se náhle a rychle se vyvíjejí, proto je nejlepší se ihned objednat k veterinárnímu lékaři.

Zdroj: dailypaws.com