Proč vám kočky nosí mrtvá zvířata? Známe odpověď

Přidat na Seznam.cz

Pokud vaše kočka chodí ven, je možné, že vám domů přinesla mrtvou myš, ještěrku, ptáka nebo jinou potvoru. Proč to ale dělá?

Existuje několik možných důvodů, proč vám váš rozkošný kočičí přítel nosí dárky, píše web A-Z-Animals. Připusťme, že vaše kočka neví, z jakých dárků byste měli největší radost. Podstatné však je, že zvyky vaší kočky vycházejí z vysoce vyvinutých instinktů pro přežití.

Prastaré lovecké instinkty

Vědci odhadují, že kočky byly poprvé domestikovány již před 12 000 lety. Přesto si po tisíce generací zachovaly lovecké instinkty svých divokých předků. Lov je pro kočky stejně přirozený jako rozmnožování a péče o mláďata. Prvním možným důvodem, proč vám váš domácí mazlíček může přinést malé tvory, je jeho přirozený, zakořeněný instinkt lovit a aportovat. Chce svou kořist přivést zpět na bezpečné místo.

Vyjádření vděčnosti své rodině

Samotný lovecký instinkt však nevysvětluje, proč vaše kočka může nechat svou kořist na zjevném místě, kde ví, že ji najdete. Obvyklé vysvětlení pro dárky vaší kočky je, že jsou jejím nejvyšším komplimentem rodině, se kterou žije a kterou miluje. Chce se s vámi podělit o svůj úlovek nebo vám případně poděkovat za lásku a jídlo, které jí dáváte.

Hrajte si

Nejoblíbenější částí výchovy kotěte jsou hračky. Někteří odborníci na chování koček tvrdí, že kočky nám přinášejí kořist ve snaze přimět nás, abyste vstali a připojili se k nim. Z kočičího pohledu, kdo by nechtěl ve volném čase pronásledovat malé tvory?

Předávají svou loveckou moudrost

Ve volné přírodě učí kočičí matky svá mláďata lovit. Když jsou velmi malá, přinese matka svým potomkům kořist. Jak mladé kočky stárnou a získávají dovednosti, loví s matkou a učí se, jak to dělat bezpečně a dobře.
U kočičích samic to lze považovat za jejich přirozené mateřské instinkty. Zejména pokud si přinese zpět kořist, kterou úmyslně zabila jen částečně. Možná tím vyzývá vás, abyste se naučili lovit.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube