První slon, který dostal protetickou nohu, se může radovat z „navrácené“ končetiny

Přidat na Seznam.cz

Z různých zdravotních důvodů se občas stane, že je končetina člověka nebo zvířete amputována. Na rozdíl od dobře známých náhrad končetin u lidí, nebo dnes často používaných invalidních vozíků u psů, byla protetická noha pro slona něčím unikátním. Díky ní ale slon zase žije šťastný život.

Slon přišel o nohu už jako mládě

Slon jménem Mosha přišel o nohu, když mu bylo pouhých sedm měsíců. Mohla za to nášlapná mina poblíž thajsko-myanmarské hranice, která zbyla ze střetů před lety mezi myanmarskou armádou a rebely z etnických menšin, uvádí web News24. Mosha se dokázal obejít bez nohy další dva roky, než dostala svou první protetickou nohu.

Způsob, jakým chodila, byl nevyvážený a její páteř se začala ohýbat. Umřela by, nebýt pomoci od lidí. Mosha, stálý obyvatel nemocnice provozované nadací Friends of Asian Elephant v Thajsku, je vůbec prvním slonem, který dostal účinnou a funkční protetickou nohu. Organizace navíc přidala do svého zařízení továrnu na protézy, díky čemuž bude proces dostupnější a efektivnější i pro další zvířata, uvádí web ABC News.

Díky nové noze je slonice zase šťastná

Jak vidíte ve videu, slon si už dávno zvykl na to, že nosí protetickou nohu. Dokáže s ní opět chodit. Mosha totiž nyní používá více než 10 „falešných“ končetin. Sloni totiž dospívají velmi dlouho, a jak se jejich velikost mění, bylo nutné velikosti nohy přizpůsobit i velikost nové končetiny.

zdroj: Facebook, ABC News, News24