Psi a syrové kuřecí maso: Jedná se o mýtus anebo by se mu měli vyvarovat

Přidat na Seznam.cz

Navzdory tomu, co se vám váš pes snaží namluvit svýma prosebnýma očima, syrové kuřecí maso není dobrý nápad ze stejného důvodu, proč se mu vyhýbáte vy. Jistě jste si například všimli, že psi nejsou z těch tvorů, kteří by ohrnovali nos nad masem v jakékoli podobě, ať už je pro ně dobré, nebo ne. Je tedy na nás, rodičích domácích mazlíčků, abychom byli těmi, kdo zajistí, že jejich jídlo bude nejen chutné, ale také bezpečné.

Je syrové kuřecí maso pro psy bezpečné?

Důvod, proč syrové kuře není bezpečné pro lidi, a důvod, proč není bezpečné pro psy, jeden a ten samý: riziko onemocnění z potravin, uvádí DailyPaws. Krmení jakýmikoliv syrovými bílkovinami může psa vystavit bakteriálním patogenům, které způsobují gastrointestinální onemocnění, včetně salmonel, klostridií a listerií.

A navzdory všeobecnému přesvědčení není vaše štěně vůči těmto patogenům imunní. Někteří mohou namítat, že střevní trakt psa je nastaven jinak, aby zpracovával syrovou stravu, takže je méně pravděpodobné, že onemocní těmito bakteriemi. Nicméně jsou zdokumentována onemocnění způsobená těmito infekcemi. Například Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí uvádí, že psi nakažení salmonelou mohou mít průjem, letargii, horečku a zvracení.

Skutečnost, že některé z těchto patogenů jsou zoonotické, což znamená, že se mohou přenášet ze zvířat na člověka, dodává tématu další závažnost.

Psi a salmonela

Vrátíme-li se k příkladu salmonely, pes nakažený touto bakterií může vylučovat infekční zárodky ve svých výkalech po dobu 4 až 6 týdnů. Situace je o to složitější, že váš pes může během této doby vykazovat nulové příznaky onemocnění a bez pečlivého čištění a zavedení bezpečnostních protokolů se můžete vy nebo někdo jiný ve vaší domácnosti nakazit a vážně onemocnět.

Nakonec je třeba probrat ještě jedno nebezpečí: kosti. Kosti jsou obtížně, a někdy i nemožně, stravitelné a mohou se také rozlomit na ostré, dýce připomínající úlomky. Podávání syrového masa psovi, které je stále spojené s kostí, může kromě bakteriálního onemocnění vést k udušení, poranění trávicího traktu např. propíchnutí žaludku, ucpání střev a zlomeninám zubů.

Má krmení psů syrovým kuřecím masem nějaké výhody?

Neexistují žádné vědecké důkazy, které by potvrzovaly přesvědčení, že syrová strava je pro psa zdravější než strava tepelně upravená. Určité výhody, jako je zvýšená stravitelnost a zlepšení kvality srsti a kůže, byly zaznamenány u méně zpracované stravy, ale to se týká jak vařené, tak syrové stravy.

Co dělat, když váš pes sní syrové kuřecí maso?

Psi mají bohužel tendenci považovat všechna výše uvedená nebezpečí za nepřesvědčivá a přesto se mohou pokusit ukořistit kousek syrového kuřete z vaší kuchyňské linky nebo koše. Pokud se to vašemu psovi podaří, několik následujících dní sledujte, zda se u něj neprojevují gastrointestinální příznaky, jako je zvracení a průjem. A pokud ukradené kuře obsahovalo kosti, je dobré zavolat veterináře, aby vám pomohl posoudit riziko poškození trávicího traktu.

Pokud máte zájem přidat vařené vykostěné kuřecí maso do jídelníčku vašeho psa, navštivte svého veterinárního lékaře nebo certifikovaného veterinárního nutričního specialistu. Ti vám poradí, jak nejbezpečněji kuřecí maso podávat, a pomohou vám sestavit komplexní plán, který zajistí, že váš pes bude dostávat potřebné živiny.

Zdroj: dailypaws.com