Psí terapie: Děti učí zodpovědnosti, seniorům a nemocným dodává motivaci

Přidat na Seznam.cz

Terapie s využitím psů je vhodnou metodou léčby mnoha neurologických a duševních onemocnění, dokáže zázraky při rehabilitaci dětí s mentálním postižením a pomáhá starším lidem vrátit se do své původní kondice. Co je terapie psů a komu se doporučuje?

Houbová plemena

Příznivý vliv zvířat na člověka objevili už staří Řekové, k vědeckému potvrzení této teorie ale došlo až v 18. století. Koncept „terapie s využitím zvířat“ vytvořil ve 2. polovině 20. století americký dětský psychiatr Boris Levinson. V terapii se používají plemena psů, která milují lidský kontakt, jsou trpělivá a lze předvídat jejich chování. Hovorově se jim říká „houbová plemena,“ protože mívají takovou barvu srsti: retrívři (labradoři a zlatí) a malamuti. Skvělí jsou i newfoundlanďané a samojedi. Terapii tvoří setkání se psem (zaměřené na navázání vztahů, vzbuzení zájmu a uvolnění nemocného), vzdělávání se psem (získávání dovedností pomocí práce se zvířetem) a terapie se psem (dosažení individuálních cílů v závislosti na potřebách a schopnostech pacienta). Nemocný i pes se při terapii musí cítit bezpečně a pohodlně. Psí terapie se úspěšně používá při rehabilitaci lidí s mentálním nebo tělesným postižením (včetně sluchu a zraku), v psychoterapii dětí a dospívajících, autistů, lidí s emočními poruchami nebo depresí, pacientů s Downovým syndromem, dětí s mozkovou obrnou.

Hodí se trpěliví a poslušní hafani

Kontakt se speciálně vycvičeným psem má silný vliv na lidský organismus, uspokojuje potřebu blízkosti, zlepšuje náladu a zvyšuje sebevědomí (např. když čtyřnohý plní příkazy pacienta). Samotný dotek psa po srsti má relaxační účinek – snižuje tlak, uvolňuje svaly a pomáhá vyrovnat se s obtížnými emocemi. Psí terapie usnadňuje pacientovi naučit se nové věci, podporuje koncentraci a správné reakcím na chování jiných lidí. Pomáhá ale i zdravým. Děti, které se mohou postarat o domácího mazlíčka, jsou podle vědců nezávislejší, zodpovědnější a empatičtější. Starším a nemocným lidem přináší potřeba chodit na procházky se svým domácím mazlíčkem a starat se o jeho potřeby vzpruhu k tomu, aby se postarali o sebe a zvíře, zlepšuje paměť a koncentraci, a dokonce snižují krevní tlak. Pro děti nebo starší lidi je ale potřeba vybrat trpělivé a poslušné plemeno.

Zdroje: zdraví.euro.cz, emotionalpetsupport.com