Říční gigant: Sumec je v porovnání s touto rybou akvarijní rybička!
Největší rybou našich vod je sumec velký (Silurus glanis). Této obří rybě, která může dorůst délky přes dva metry, jsme se věnovali již dříve zde. Ve sladkých vodách v jiných eurasijských oblastech se však vyskytuje ryba, která svou velikostí sumce hravě strčí do kapsy. O jakou rybu jde?
Největší z jeseterů
Bavíme se zde o největším druhu jesetera, o vyze velké (Huso huso). Narazit na ni můžeme v povodí Azovského, Černého, Kaspického a Jaderského moře. A jak že je tento jeseter velký? Dorůstá délky přes sedm metrů! Největší vyza, ulovená ve dvacátých letech předminulého století, dosahovala délky bezmála 730 cm. Kapitální exemplář byl uloven na Volze.
Když o vyze mluvíme jako o říční rybě, je to ale vlastně pravda jen napůl. Vyza velká tráví většinu času v moři, do řek ale vplouvají – podobně jako například lososi – za účelem vytření. Tření probíhá v květnu, kdy se gigantické ryby vydají proti proudu veletoků, např. Dunaje, Dněpru či Volhy.
Co se potravy týče, může nás zarazit, že se v jejich žaludcích údajně nalezly ostatky menších kaspických tuleňů! Na následujícím videu se můžete podívat na vyzy velké v akci:
Rybí Metuzalém i zdroj pověstné lahůdky
Vyza velká pohlavně dospívá již zhruba v desátém roce života, nicméně se dožívá věku mnohem vyššího. Ty nejšťastnější vyzy se dožijí věku okolo sta let.
Známější než samotná ryba je ovšem živočišný produkt, který se z vyz získává. Jejich jikry jsou základem pro věhlasnou pochoutku, zvanou kaviár. Jikry vyzy velké konkrétně jsou zdrojem toho nejkvalitnějšího, tzv. černého kaviáru. V roce 1924 se přitom podařilo ulovit vyzu, z níž bylo zpracováno čtvrt tuny kaviáru.
Bohužel lidé neznají míru a došlo ke značné decimaci dospělé populace vyz velkých. Situace zašla tak daleko, že je dnes vyza velká podle klasifikace IUCN kriticky ohroženým zvířetem.
Zdroj: americanoceans.org, PIVNIČKA, Karel, Černý, Karel a Květoslav Hlísek. Sladkovodní a mořské ryby Evropy. HANEL, Lubomír. Svět zvířat VIII: Ryby (1).
Zdroj: wikipedia.org, Youtube, redakce