Rodičovství ve zvířecí říši: Kdo je nejhorším rodičem, a kdo za své dítě položí život?
Stejně jako u lidí, i u zvířat je výchova dětí různá. Ani lidé, ani zvířata si své rodiče nevybírají, a zatímco o někoho rodiče pečují až do dospělosti, jiní utečou hned, jakmile se narodí. Podívejte se, jak vypadá rodičovství ve zvířecí říši.
Tuleň grónský své mládě porodí, nakrmí a uteče
Matky těchto tuleňů jsou prvních dvanáct dní svému mláděti velmi oddané. Ve skutečnosti v tom období nejedí vůbec. Bohužel, jakmile krmení skončí, je vazba mezi matkou a dítětem ukončena, a samice je připravená se znovu pářit. Na rozdíl od mnoha jiných druhů, mládě tuleňů grónských v tomto věku ještě nemůže přežít samo. Je ponecháno na ledu další měsíc a půl, kdy ztratí polovinu své tělesné hmotnosti. Konečně, když je jim asi osm týdnů, jsou připraveni plavat a mohou začít lovit vlastní potravu. S takovým dětstvím není divu, že nejméně 30 % všech mládat zemře během prvního roku života, píše web Mental Floss.

S orangutaní mámou až do dospělosti
Pouto mezi orangutaní matkou a jejím mládětem je jedno z nejsilnějších v přírodě. Během prvních dvou let života se mláďata v potravě i přesunu z místa na místo zcela spoléhají na svou matku. Maminky zůstávají se svými mláďaty šest až sedm let a učí je, kde shánět potravu, co a jak jíst a jak si postavit hnízdo na spaní. Je známo, že samice orangutanů dokonce navštěvují své matky, dokud nedosáhnou věku 15 nebo 16 let, píše web World Wildlife.
Pavoučí máma za své mladé doslova položí život
Matrifagie neboli matkožravost se vyskytuje u některých druhů hmyzu, štírů, hlístic a pavouků. Jeden pozoruhodný případ sebeobětování se vyskytuje u pavouků druhu Diaea ergandros. Matky dávají svým mláďatům k jídlu neoplozená vajíčka. Mláďata tak žerou vajíčka a pomalu také svou matku. V průběhu týdnů je sežrána, dokud neupadne do nehybnosti a není zcela zkonzumována, píše web Science News.

Sloní sirotek o rodinu nikdy nepřijde
Slonice mohou být nejvíce ochranářskými matkami na planetě. Stáda samic a dětí obvykle putují společně v kruhu s nejmladším členem uvnitř, chráněni před predátory. Pokud se jedno dítě stane sirotkem, zbytek stáda ho adoptuje. Sloni také oplakávají své mrtvé. Takže nejen, že opuštěné mládě může truchlit i s celým stádem, ale navíc nikdy nebude samo, píše web One Earth.
zdroj: Mental Floss, World Wildlife, One Earth, Science News