Rohy nosorožců jsou vysoce ceněné. Kvůli pytláctví jsou však některé druhy na pokraji vymření
Rohy nosorožce jsou pravděpodobně jeho nejvýraznější částí těla. Tím však tato jedinečnost nekončí. O obchodu s nosorožčími rohy a o tom, kolik rohy nosorožců stojí, jste už asi slyšeli. Proč jsou ale tak ceněné? A čím jsou tak výjimečné, že se dokonce kradou v muzeích?
Kolik měří nosorožčí rohy?
Nosorožčí rohy se u různých druhů nosorožců liší, uvádí AZAnimals. Nosorožci tuponosí mají dva rohy. Přední je větší a měří přibližně 88 centimetrů, i když rohy některých jedinců dosahují délky 150 centimetrů. Rohy nosorožců černých nebo dvourohých měří od 50 centimetrů do 130 centimetrů.
Na rozdíl od ostatních druhů nosorožců mají nosorožci indičtí pouze jeden menší roh, který obvykle měří mezi 20 a 61 centimetry. Dalším druhem nosorožce s pouze jedním rohem je nosorožec jávský. Rohy samců nosorožce jávského dosahují délky zhruba zřídka přesahují 25 centimetrů. Samice nosorožce jávského nemusí mít rohy vůbec.
Nosorožci sumaterští mají rohy dva, přičemž ten přední je větší. Přední roh může dosahovat délky kolem 25 až 82 centimetrů, zatímco menší roh málokdy dorůstá délky větší než 10 centimetrů.
Z čeho se skládají rohy nosorožců?
Na první pohled vypadají nosorožčí rohy jako kostěné výrůstky. Skládají se však z vláknitého proteinu zvaného keratin, z něhož se skládají naše vlasy a nehty. Přesněji řečeno, rohy nosorožců rostou ve vrstvách a skládají se z keratinizovaných kožních buněk. Střed rohu je tvořen vrstvami vápníku a melaninu.
K čemu se nosorožčí rohy používají?
Může se zdát, že rohy nosorožců jsou jen rohy, části jejich těla, že? Nic zvláštního. Co když vám ale řekneme, že roh nosorožce může stát až 12 milionů korun? Čím jsou rohy tedy tak výjimečné? Jak již zmiňujeme výše, rohy nosorožců se skládají z mineralizovaných rohovinových oddílů. Jsou tedy ceněny pro svůj keratin, stejnou látku, která tvoří naše vlasy a nehty. Tyto rohy se hojně používají v tradiční asijské medicíně a také na rukojeti dýk v Ománu a Jemenu. Lidé navíc kdysi věřili, že pomocí nosorožčích rohů mohou odhalit otrávené tekutiny a vyčistit vodu.
Elixíry z nosorožčích rohů byly poprvé použity před více než 1 800 lety v tradiční čínské medicíně. Byly široce předepisovány k léčbě horečky a jaterních problémů. Koncem 20. století se situace s nosorožci začala zlepšovat, protože v řadě asijských zemí byly zavedeny zákazy obchodu.
V roce 2008 však pytláctví nosorožců zaznamenalo obrovský nárůst. V roce 2008 bylo zabito 83 nosorožců a v roce 2009 již 122 nosorožců. Tato čísla jsou obrovská ve srovnání s tím, kolik jich bylo zabito v letech 1990 až 2007!
Tato obrovská poptávka po nosorožčích rozích byla způsobena rychle se šířící fámou ve Vietnamu, že rohy mohou léčit rakovinu. Neexistuje však žádný oficiální záznam, který by naznačoval, že jsou tyto domněnky pravdivé. Mezi další fámy o nosorožčích rozích patří, že je lze používat jako drogu na večírky a afrodiziakum, což samozřejmě nemá v tradiční čínské medicíně žádné opodstatnění.
Jak obchod s nosorožčími rohy ovlivnil populaci nosorožců?
Na začátku minulého století žilo v Africe a Asii na půl milionu nosorožců. Do roku 1970 se jejich počet výrazně snížil a dosáhl 70 000 kusů. V roce 1977 Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin prohlásila mezinárodní obchod s nosorožčími rohy za nezákonný. V roce 2009 byl v Jihoafrické republice zakázán prodej nosorožčích rohů.
V současné době žije ve volné přírodě již jen 27 000 nosorožců. Nosorožci černí, jávští a sumaterští jsou kriticky ohroženi. Pouze jedna malá populace nosorožců jávských žije v národním parku na indonéském ostrově Jáva. Je považován za nejvzácnějšího velkého savce na Zemi. Bohužel lidská krutost zašla tak daleko, že kvůli rohům byla samicím vyříznuta mláďata.
Dorůstají nosorožcům rohy?
Ano, nosorožčí rohy dorůstají. Proto odstranění rohů, aby se zabránilo pytláctví nosorožců, nebyl tak dobrý nápad. Udrželo by je to v bezpečí jen asi tři roky, než by dorostly nové rohy. V knize „Poached“ od Rachel Love Nuwer, žena uvádí, že 35-40letý nosorožec by dokázal vyprodukoval zhruba 60 kilogramů rohů, pokud by došlo k jejich pravidelnému odřezávání.
Zdroj: a-z-animals.com, Youtube