Rotvajler – řeznický pes z Rottweilu. V rodinném kruhu jsou rotvajleři milující, hraví a laskaví

Přidat na Seznam.cz

Rotvajleři sice můžou vypadat děsivě a někdo je může vnímat jako „bojové plemeno“, ale to je jen jeden velký mýtus. Ve skutečnosti jsou totiž vhodní pro rodiny s dětmi.

Historie rotvajlera

Historie rotvajlera sahá do doby před více než 2 000 lety. Plemeno je potomkem mastifů z Římské říše. Tito psi doprovázeli římské legie při jejich tažení přes Alpy. Úkolem těchto psů bylo chránit hospodářská zvířata. Nakonec se mnoho těchto psů dostalo do oblasti, která se dnes nazývá Rottweil v Německu a která byla centrem obchodu s dobytkem. Zde byli psi používáni řezníky k tahání vozíků plných masa na trh, a proto si vysloužili název „Rottweiler Metzgerhund“, což v překladu znamená řeznický pes z Rottweilu.

Temperament rotvajlera

Není pochyb o tom, že rotvajleři mohou vypadat hrozivě, a jejich vrozený hlídací instinkt tomu jistě nahrává. V blízkosti cizích lidí mohou působit odměřeně a rezervovaně. V rodině jsou rotvajleři úplně jiní. S těmi, které milují, dokážou být hraví a laskaví hlupáčci. Dobře vychovaný a vycvičený rotvajler může být skvělým společníkem do rodiny s dětmi.

Důvody, proč se rotvajleři dobře snášejí s dětmi

Chrání rodinu

Rotvajleři milují svou rodinu a úkol hlídat ji berou zcela vážně. Jsou to sebevědomí a ostražití psi. I když to může být pozitivní, rodiny, které mají časté návštěvy, se musí ujistit, že jejich rotvajler je dobře socializovaný a vycvičený. Je třeba dávat pozor na teritoriální instinkty tohoto plemene.

Milující a klidná osobnost

Rotvajleři dokážou být hloupí, přítulní a hraví. Tito psi se rádi baví s mladými členy rodiny.

Aktivní a energičtí

Rotvajleři mají spoustu energie. Potřebují proto aktivitu, ať už jde o pravidelné výlety, hry nebo sport. To jim pomůže být šťastnými a vyrovnanými psy. Jsou vhodným plemenem pro aktivní domácnosti, které si rády užívají venkovních aktivit, při nichž mohou svého psa vzít s sebou.

Dohled nad dětmi a psy

Ať už je plemeno, které vlastníte, velké nebo malé, psi a děti by měli být vždy pod řádným dohledem, když jsou spolu. Vzhledem k tomu, že rotvajleři jsou velcí a silní, může malé dítě při hře bez dozoru nechtěně zranit.

Výcvik rotvajlera

Toto plemeno je chytré a rádo se učí. Výcvik nejenže pomůže zajistit, aby se váš rotvajler dobře choval v různých situacích, ale je to také způsob, jak zaměstnat jeho aktivní mysl. Rotvajleři dobře reagují na výcvik s pozitivním posilováním. Při této metodě dostává pes za předvedení požadovaného chování odměnu v podobě pamlsku nebo hračky. Při výcviku nikdy nedochází ke křiku, trestání ani bití.

Zdroj: AZAnimals