Víte, jak poznat, že je kočka připravena porodit, abyste ji mohli v její velký den podpořit?

Přidat na Seznam.cz

Porod kočky je pro vašeho mazlíčka velkým dnem. A i když je porod bolestivý, je pro kočky velmi přirozený, stejně jako pro jiná zvířata. Dobré je, že většinu práce odvede kočka sama, i když za pomoc jistě bude vděčná.

Jak se chová březí kočka před porodem

V týdnu před porodem bude vaše kočka pravděpodobně méně aktivní, a bude u ní patrné tzv. „hnízdního“ chování, píše web DailyPaws. Pravděpodobně najdete vaší kočku, jak připravuje hnízdo v klidné, odlehlé části domu. Zde plánuje mít svá koťata.
Můžete jí pomoci se stavbou hnízda tím, že jí nabídnete čisté deky spolu s přepravkou, plastový box nebo osvědčenou kartonovou krabicí. Je důležité, aby místo pro porod bylo pro koťata bezpečné. Neměla by mít možnost utéct a prochladnout, ale máma by měla mít možnost volně opustit hnízdo, kdykoli se rozhodne. Umístěte její základní potřeby, jako je jídlo, voda a bedna na stelivo, na snadno přístupné místo v blízkosti porodního prostoru.

Příznaky toho, že je kočičí máma připravena rodit

Kromě velkého břicha projde budoucí maminka několika fyzickými změnami jen několik hodin nebo dní před přivítáním svých malých chlupáčků.

Změny v mléčných žlázách

Ve dnech před porodem se kočce zvětší mléčné žlázy. Z jejích bradavek může vytékat mlezivo neboli tzv. první mléko. Její bradavky ztmavnou a srst kolem nich zřídne.

Co můžete očekávat, pokud vaše kočka rodí poprvé?

Pokud je to vaše první zkušenost s porodem kočky, může být lákavé do procesu zasahovat. Zůstaňte v klidu a nechte přírodu, ať si poradí sama, pokud nenastanou komplikace. To zahrnuje i upuštění od léků a uklidňujících doplňků. Léky by se neměly podávat březím nebo kojícím kočkám bez výslovného pokynu veterinárního lékaře. Jakékoli léky mohou mít nežádoucí účinky na plod nebo koťata.
Ve většině případů probíhá porod bez nutnosti asistence. Hlavní komplikace, která může nastat, se nazývá dystokie, což znamená potíže při porodu. Kočky mohou mít potíže s porodem matky kvůli nízké hladině vápníku nebo cukru v krvi, fyzickým překážkám, jako je zaseknutí kotěte, nebo prodlouženému porodu. Při prvních příznacích potíží okamžitě zavolejte veterináře.

Jak dlouho kočky rodí?

Porod koček lze popsat ve třech fázích. Ve skutečnosti se mohou prolínat více než učebnicový porod.

První fáze porodu

Toto stadium je charakterizováno neklidem a chováním, kdy se kočka neustále někam přesouvá. Není neobvyklé, že kočky během této fáze přestanou jíst, zvrací, vokalizují, lapají po dechu nebo se třesou. Může mít také čirý, vodnatý výtok. Tato předporodní fáze může trvat šest až 24 hodin.

Druhá fáze porodu

Když jsou patrné vizuální kontrakce, vaše kočka vstoupila do druhé fáze porodu. V této fázi bude aktivně rodit koťata. Obvykle trvá méně než šest hodin, ale může trvat až 48 hodin. Je normální, že matka mezi porody koťat odpočívá, a období odpočinku může být i několik hodin dlouhé.

Třetí fáze porodu

V této fázi dochází k odchodu placenty. Může k němu dojít během aktivního porodu koťat nebo po něm. Důležité je, aby se počet prošlých placent rovnal počtu narozených koťat. Pokud si nejste jisti, informujte svého veterináře. Kočka bude pravděpodobně chtít placentu sníst, což je zcela v pořádku. Ale můžete se i rozhodnout pro její odstranění.

Zdroj: dailypaws.com