Psí mozek dokáže rozlišit různé lidské jazyky
Mluvíte na svého psa a jste samozřejmě přesvědčeni, že vám váš pes rozumí. Určitě jste se ptali sami sebe, zda psi dokáží rozumět i jiné řeči než řečí páníčka. A tady je odpověď. V nové studii vědci pomocí technik zobrazování mozku zjistili, že psi dokáží rozlišovat mezi známými a neznámými jazyky, píše web TreeHugger.
Co když se pes ocitne na místě, kde najednou všichni mluví jiným jazykem?
Naslouchání jazyku
Autorka studie Laura V. Cuaya spolu s dalšími vědci sehnala osmnáct psů, kteří byli předtím vycvičeni, aby klidně leželi ve skeneru mozku pro funkční magnetickou rezonanci. Psům byly přehrávány úryvky řeči z Malého prince ve španělštině a maďarštině. Každý ze psů slyšel pouze jeden z těchto dvou jazyků. U šestnácti psů byla známým jazykem maďarština, u zbylých dvou španělština. To jim umožnilo porovnat velmi známý jazyk s jazykem zcela neznámým. Psi je dokázali rozeznat.
Porovnávali reakce mozku na dva různé jazyky a na smyšlený jazyk
Vědci objevili v mozku psa dvě odlišné oblasti pro oba procesy. Pro detekci řeči primární sluchovou kůru a pro rozpoznávání jazyka sekundární sluchovou kůru. Výsledky mohou naznačovat, že v mozku psa existuje hierarchie zpracování řeči. V první fázi jejich mozek zjišťuje, zda je zvuk řečí nebo ne. Ve druhé fázi pak určí, zda se jedná o řeč, která je jim známá nebo naopak.
Expozice a věk
Vědci zjistili, že bez ohledu na to, jaký jazyk psi poslouchali, primární sluchová kůra mozku psů dokázala rozlišit mezi řečí a smyšleným jazykem. Zjistili také, že psí mozek dokáže rozlišit španělštinu a maďarštinu. Tyto vzorce byly nalezeny v jiné oblasti mozku zvané sekundární sluchová kůra.
Tito odborníci přišli na to, že čím byl pes starší, tím lépe byl jeho mozek schopen rozlišit známý a neznámý jazyk. To naznačuje, že čím déle žijí psi se svými lidmi a jsou vystaveni kontaktu s daným jazykem, tím lépe rozumí tomu, jak jejich jazyk zní.
Zdroj: treehugger.com