Rozkošné mládě vlka se snaží poprvé výt

Přidat na Seznam.cz

Toto naprosto rozkošné video zachycuje vlčí mládě, které právě nalezlo svůj hlas a zavylo. Drobné vytí zní skutečně dost hlasitě, protože štěně je velmi blízko kamery. V pozadí vyjí i další vlci. Pojďme se o těchto majestátních tvorech dozvědět více, než se podíváme na roztomilé video níže!

Proč vlci vyjí?

Vlci vyjí z mnoha důvodů. Každé vytí znamená něco jiného a každý vlk má svůj osobitý hlas. Ačkoli by se podle mnoha příběhů a mýtů mohlo zdát, vlci vyjí jen na měsíc. Vytí mezi vlky není jedinou formou komunikace zvířat. Mnoho zvířat se mezi sebou dorozumívá různými zvuky!

Vytí je pro vlčí mláďata důležité

Vlčí mláďata pozorně naslouchají vytí své matky, která je k sobě volá. Mláďata vlků se velmi brzy naučí různé hlasy členů své rodiny. Je pro ně důležité, aby je dokázala rozlišit i na kilometry daleko. Běh za špatným vytím by se mladému nezkušenému štěněti mohl stát totiž bohužel osudným.

Další důvody vytí

Vytí je jednou z nejdůležitějších součástí vlčí komunikace. Mezi další zvuky, které vydávají, patří štěkání, funění, vrčení a kňučení. Existuje mnoho druhů vlků, ale všichni vyjí ze stejných důvodů. Mezi další důvody, proč vlci vyjí, patří např:

Čas lovu

Vlci vyjí, když se shromažďují k lovu. Protože smečka loví společně jako jeden celek, je důležité, aby byli všichni připraveni vyrazit ve stejnou dobu.

Na oslavu

Společné vytí celé rodiny oslavuje úspěšný lov.

Ztracený vlk

Vlk, který se oddělí od smečky, použije specifické vytí, aby dal najevo, kde se nachází. Ostatní vlci budou vytí opětovat pomocí určitých volání. Díky tomu se ztracený vlk opět spojí se smečkou. Vlčí mláďata také vyjí na svou matku, pokud se ztratí.

Ochrana teritoria

Vlci také vyjí, aby oznámili, že si nárokují určitou oblast. Podobně jako lví řev i vlčí vytí říká soupeřům, že se mají držet dál od jejich území. Více vlků ve sboru dává soupeřům najevo, že převzetí moci bude neúspěšné.

Čas návratu domů

Někdy se vlci na chvíli rozdělí, aby prozkoumali území, hledali potravu nebo se bránili vetřelcům. Vůdce smečky, alfa samec, svolává svou rodinu domů vytím.

Věděli jste, že vyjí také proto, aby se pozdravili? To platí zejména tehdy, když jsou nějakou dobu odděleni, například když zbytek smečky odejde na lov, zatímco alfa samice se stará o svá štěňata.

Zdroj: AZAnimals, Youtube