Rys během vteřiny pozná, že led pod ním je příliš tenký. Evoluce jim dala neuvěřitelně bystré smysly

Přidat na Seznam.cz

Ani lidé mnohdy nepoznají, že led je příliš tenký, než aby jejich váhu udržel. Rys je ale vybaven mnohem lepšími smysly a jak sami uvidíte, tenký led rozpozná sotva za vteřinu. Takové schopnosti bychom v zimě potřebovali všichni.

Rychlé reflexy a skvělé smysly

Rys je v zasněžené krajině jako doma, takže zima, led a sníh pro něj nejsou žádný problém. Studená, nebo dokonce přímo ledová voda by mu ale mohla vážně ublížit, pokud by propadl ledem. Jak ale sami vidíte, rysovi stačila pouhá vteřina na to, aby poznal, že led není bezpečný.

Jedná se o poměrně vzácné záběry. Kočka, jakmile zaslechne lehké křupání ledu, ztuhne, vyhodnotí situaci a nakonec se rozhodne zmrzlou řeku jednoduše přeskočit. Během těchto vteřin ale pracovaly všechny její smysly naplno.

Život v zimě rysům vůbec nevadí

Rys je často označovaný jako „Šedý duch severu“ kvůli své nepolapitelnosti. Jejich dlouhé nohy a tlapy s hustou srstí fungují jako sněžnice na lov v hlubokém sněhu a jejich oči mají „zrcadlové buňky“, které rysům umožňují vidět v noci více světla. Kromě těchto adaptací má rys bystrý sluch a čich, což z něj dělá výjimečného predátora, uvádí web Maine. Přesto je překvapivé, že je klidný, rezervovaný a tolerantní k lidské přítomnosti.

zdroj: YouTube, Maine, SunnySkyz