Saluki, také známý jako egyptský královský pes, je nejstarší psí plemeno. Zažil egyptské faraóny

Přidat na Seznam.cz

Téměř každý den nám na světě přibývají další a další nová plemena. Některá zatím nejsou ani oficiálně uznaná, jiná jsou s námi stovky let. Tím nejstarším psím plemenem je ale saluki, egyptský chrt, který za svou existenci zažil i vládu těch největších faraonů historie.

Nejstarší psí plemeno na světě

Saluki, královský pes z Egypta, je možná nejstarší známé plemeno domestikovaného psa. Někteří historikové mají za to, že plemeno zde bylo už v roce 329 př.n.l. když Alexandr Veliký napadl Indii. Nejstarší známé řezbářské práce vypadají více jako saluki než jakékoli jiné plemeno. Přesně tento pes se také objevuje v egyptských hrobkách z roku 2100 př.n.l. a znovu v novějších vykopávkách sumerské říše, odhadovaných na 7000-6000 př.n.l. Saluki byl tak vážený, že jeho tělo bylo často mumifikováno jako těla samotných faraonů.

Saluki byl poprvé představen do Evropy v 19. století, kde si rychle získal oblibu jako lovecký a závodní pes. První Saluki byl do Anglie přivezen v 90. letech 19. století a první Saluki klub byl založen v Británii v roce 1894. Plemeno bylo oficiálně uznáno klubem American Kennel Club (AKC) v roce 1927 a od té doby je oblíbeným společníkem a výstavním psem.

Pes pro každého

Saluki je plemeno s bohatou historií, která sahá tisíce let zpět. Jeho počátky lze vysledovat až do úrodného půlměsíce, kde byl používán k lovu kočovnými kmeny. V průběhu staletí bylo toto plemeno vysoce ceněno faraony, beduínskými kmeny a současnými majiteli domácích mazlíčků pro jeho ladnost, rychlost a loajalitu. Stručně řečeno si snad každý majitel v tomto psovi něco najde.

zdroj: Dan’s Pet Care, American Saluki Association, American Kennel Club