Samice hrocha vyděsí hladového levharta jediným pohledem

Přidat na Seznam.cz

Připravte se na mimořádný projev mateřské odvahy a instinktu v následujícím strhujícím videu. V otevřené krajině se mohutná hroší matka a její rozkošné mládě vydali za svým stádem, ale jejich malý výlet jim na moment naruší levhart.

Mateřská láska znovu vítězí

Zatímco hroší matka kráčí vpředu, její mládě za ní ťapká a snaží se udržet krok. Za nimi jde ale ještě někdo. Hladový levhart, který si vyhlédl hroší mládě jako potencionální oběd. Ten se za mládě pomalu přiblíží a nakonec zaútočí. V tom ale zbystří matka, která se rychle otočí a zamíří si to naproti hladové šelmě. Ta mládě ale urychleně pustí a rozhodne se stáhnout raději zpět. A to bez toho, aniž by se na něj hroší matka vrhla. Stačil jediný pohled.

Jsou hroši obvyklou potravou levhartů?

Levharti se obvykle nezaměřují na dospělé hrochy vzhledem k jejich impozantní velikosti a agresivní povaze, což je zcela logické. V africkém ekosystému však existují i jiní predátoři, kteří hrochy významně ohrožují, včetně krokodýlů a lvů. Krokodýli jsou dobře známí tím, že se zaměřují na hrochy, zejména na mláďata nebo oslabené jedince, uvádí web A-Z-Animals.

Na druhou stranu je známo, že lvi využívají izolované nebo zranitelné hrochy. Lvi se o tento obtížný lov pokoušejí zejména v období sucha, kdy jsou zdroje vody omezené. Tito vrcholoví predátoři spoléhají na převahu a kooperativní lovecké strategie, aby přemohli dospělé hrochy. Zatímco dospělí hroši jsou impozantními protivníky a dokáží se zuřivě bránit, mláďata se mohou stát obětí těchto šelem. Právě díky ostražitosti matek a ochraně, kterou jim poskytuje stádo, mají hroši, zejména mláďata, větší šanci na přežití proti těmto hrozivým protivníkům ve svém přirozeném prostředí.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube