Samice orangutana, které soud přiznal statut osoby, má nového přítele

Přidat na Seznam.cz

Třiatřicetiletá orangutaní samice Sandra, které v roce 2015 soud přiznal status osoby a z toho vyplývající práva, oslavila o víkendu 34. narozeniny, přičemž důležitým účastníkem oslavy byl i její nový přítel, 31-letý orangutan Jethro.

Narodila se 14. února 1986. Informovala o tom Patti Ragan, ředitelka floridského Centra pro lidoopy, ve kterém Sandra žije od listopadu minulého roku. „Sandra se nyní nejvíce ze všeho zajímá o Jethra. Stále ho pozoruje a přibližuje se k němu zdálky, jsou ve fázi poznávání se a zvykání si na sebe,“ říká Ragan.

Sandra se narodila, původně pod jménem Marisa, 14. února 1986 v zoologické zahradě ve východoněmeckém Rostocku. V roce 1999 ji přemístili do zoologické zahrady v argentinské metropoli Buenos Aires, kde ji přejmenovali na Sandru.

Rozsudek soudkyně Eleny Liberator
V roce 2015, po stížnostech na špatné zacházení s ní, se Sandra dostala na titulky světových médií díky rozsudku argentinské soudkyně Eleny Liberator, která jí jako historicky prvnímu zvířeti přidělila status „osoby jiného než lidského původu“, s čímž se váže i to, že jako osoba se stává i „předmětem práv“.

Sandra má zatím jednoho potomka, samici Gembiru, která se jí narodila v roce 1999. Jakékoliv dosavadní pokusy pracovníků zoo o zajištění jejího dalšího potomstva však selhávaly. Naposledy se ji pokoušeli spářit s orangutan Maxem, Sandra však o něj nejevila zájem a místo pobytu ve společném příbytku většinu času vysedávala venku – dokonce i tehdy, když pršelo či sněžilo.