Serval čelí čtyřem gepardům

Přidat na Seznam.cz

Nenechte se zmást roztomilou tváří servala. Tyto kočky jsou zuřivými ochránci svého teritoria. A jak můžeme vidět v dnešním přiloženém videu, tato osamělá kočka byla ochotná postavit se i ostatním příslušníkům čeledi Felidae.

Gepardi versus serval

Dnešní videoklip uprostřed tohoto příspěvku trvá pouhé dvě minuty, ale stojí za to. Čtyři gepardi byli spatřeni, jak se v národním parku Serengeti v Tanzanii utkali s osamoceným servalem. Na rozdíl od geparda, který se vyskytuje v Africe i Asii, serval pochází z Afriky. A právě zde se odehrává tato dramatická scéna. Na začátku videa vidíme velkolepý souboj mezi čtyřmi gepardy a osamělým servalem. Ty dávají přednost oblastem křovin, vysoké trávě a suchým rákosovým porostům v blízkosti potoků, ale vyskytují se také ve vysokohorských vřesovištích a houštinách.

Gepardi se pomalu, jeden po druhém, zvedají a míří ke kočce. Obklopí ji ze všech stran. Serval proto zaujímá obrannou pozici a dává jim najevo, že je připravena kdykoli zaútočit. Na jednoho geparda, který se přiblíží příliš blízko, zaútočí. Ostatní pokračují v kroužení kolem něj a zkoušejí, zda se dostanou opravdu blízko. Serval se však brání a odrazuje je od dalšího obtěžování.

Je serval agresivní vůči lidem?

Při pohledu na divoké zvíře, jako je kočka serval, může být těžké si představit, že by mohlo jít o agresivní tvory. Musíme si však uvědomit, že všechna divoká zvířata mají potenciál být agresivní. Ačkoli jejich povaha není agresivní vůči lidem, mohou projevovat známky agrese, když se cítí zahnáni do kouta nebo postaveni do situace, ve které se necítí dobře.

Zdroj: AZAnimals