Silnější vyhrává! Boj o nadvládu má v říši lvů jenom jednoho vítěze

Přidat na Seznam.cz

Vždy, když se král zvířat postaví čelem k jinému samci, se kterým se má poprat o dominanci, musí počítat s tím, že může odejít jako poražený. Do souboje o vůdce smečky se však vloží naplno a svému rivalovi nedá nic zadarmo. O tom se ostatně můžete přesvědčit i ve videu, které vám předloží názornou ukázku.

Mladí samci jsou vždy po dosažení nebo blížící se dospělosti vytlačeni – často spolu se svými bratry, ze své rodné smečky. To pomáhá zvyšovat genetickou rozmanitost mezi lvy a zabraňuje příbuzenské depresi, jak informuje Animals Mom. Kromě toho mohou samice, které odmítají pokusy samců o rozmnožování, být samci zabity nebo vyhnány. Proto jsou samice s mláďaty často viděné s jinými lvicemi a potomky, kterým tento způsob života ve smečce vyhovuje.

Lvice jsou ve smečce totiž téměř vždy příbuzné a neprojevují vůči sobě žádnou sociální dominanci – žádná samice tedy není vůdčí. Na rozdíl od divokých samců, kteří jsou si vědomi své pozice v říši zvířat.

Lví souboje o dominanci budí respekt

Lvi se tedy v krátké době po narození mláďat stahují do ústraní a žijí kočovným životem. V době, kdy jsou ve smečce jako její ochránci, však horlivě bojují o dominanci s ostatními samci. Ačkoli obě pohlaví umí řvát, lví samci mají hlubší a hlasitější řev, který je pro případné narušitele zastrašující. A taktéž, pokud dojde na boj o vůdce smečky, všem okolo dají jasně na známost, jak jsou silní a „kdo je tady vlastně vůdce“.

Boj o dominanci ve smečce je standardním chováním lvů, uvádí pro upřesnění A-Z-Animals. Nádherná hustá hříva lvího samce slouží v bitvě jako symbol postavení a zároveň jako ochrana krku. Přítomný samec nebo koalice samců bude bojovat jenom v případě, pokud se jiný samec pokusí převzít vládu nad smečkou. Pokud zvítězí, nový, triumfující samec často zabije všechna mláďata, která zůstala závislá na matce. Ačkoli se to může zdát kruté, noví vůdci smečky si tímto jednáním zajišťují, že svůj čas a zdroje věnují péči o vlastní mláďata a jejich obraně.

Ve videu se můžete podívat na vytrvalý boj dvou lvů, kteří svou divokostí a odhodláním zvítězit, dávají do zápasu o prvenství všechno, jelikož dobře vědí, že vítěz může být jenom jeden.

Zdroj: Animals Mom, A-Z-Animals, Youtube