Šimpanz hodí mývalem

Přidat na Seznam.cz

Nechceme mluvit o tom, co všichni vědí, ale ne všechna divoká zvířata se k sobě chovají s respektem. Zvířecí říše je plná teritoriálních tvorů, kteří často útočí na ostatní, kteří nejsou jejich druhu. A pak jsou tu šimpanzi.

Šimpanzi jsou agresivní stvoření

Tito primáti jsou známí tím, že jsou agresivní vůči všemu, co se jim připlete do cesty. Společenství se skládají z libovolného počtu šimpanzů, od 15 do 150 členů. Členové společenství přicházejí a odcházejí, cestují a jedí v menších skupinách. Šimpanzi tráví spoustu času činnostmi, které lze definovat jako politické pouze uvnitř skupiny. V každé skupině je dominantní samec, který však nemá úplnou moc. Je závislý na pomoci svých samců i samic. Samci s menším vlivem mohou mezitím intrikovat, aby vůdce odstranili.

Jeden z návštěvníků zoo natáčel zvířata, když mýval spadl z větve nad výběhem. Když padal, jeden ze šimpanzů ho zachytil a bez námahy ho hodil jako frisbee. Mýval naštěstí dopadl bez zjevných zranění. Jako každé chytré zvíře se mýval rozhodl utéct tunelem. Právě když se chystá dostat do bezpečí, jeden ze šimpanzů ho z tunelu vytáhne. To samozřejmě vzbudí pozornost ostatních primátů a začne se tvořit dav.

Predátor nebo ne?

Mývalové jsou zvířata, která jsou jedněmi z největších mrchožroutů ve světě zvířat. Primátům nemůžeme mít za zlé, že jednají podle svých přirozených instinktů. Možná si mysleli, že mýval je predátor nebo forma kořisti, která narušuje jejich prostor. Jedno je jisté – věděli, že do jejich společenství nepatří. Dospělí šimpanzi jsou ve vzpřímené poloze vysocí 91 až 152 centimetrů. Ve volné přírodě mohou vážit až 32-60 kilogramů. Dalo by se říci, že jsou o něco větší než mývalové. Naštěstí se pruhované zvířátko dostalo v pořádku ven!

Zdroj: AZAnimals