Šimpanz v zoo si řekne návštěvníkům o pití

Přidat na Seznam.cz

Nejchytřejším zvířetem je bezpochyby šimpanz. Až uvidíte, jak přesně dokáže posunky sdělit, co potřebuje, dáte nám za pravdu. Proč by se měl trápit žízní, když hned za sklem leží láhev, která jeho problém hravě vyřeší.

Šimpanzi a lidé sdílí 99,4 % genetické výbavy a člověku jsou skutečně v mnohém podobní. Jako jedni z mála zvířat dokážou šimpanzi poznat v zrcadle sami sebe. Mají skvělou paměť, jsou schopni myslet abstraktně a řešit problémy.

Také vedou společenský život, udržují přátelské vztahy, starají se o své blízké, při lovu spolupracují s ostatními a dělí se s nimi o potravu.

Kromě toho dokážou používat jednoduché nástroje. K očistě těla využívají rozdrcené listy, termity vyšťourají z termitiště pomocí klacíku, ořechy rozbíjejí kamenem jako kladivem. Neduhy si léčí medicinálními rostlinami.

Šimpanzí inteligence v praxi

Šimpanz na videu přesně rozezná láhev položenou v igelitové tašce jedné z návštěvnic zoo. Tuší, že obsahuje něco dobrého k pití. Přes sklo opakovaně gestikuluje, ať ji vyndá z tašky. Když to žena udělá, naviguje ji k malé díře v rámu skla, kudy mu má nápoj nalít.

Video je fascinující z několika ůvodů:

  • Šimpanz ví, že lidé si v lahvích nosí pití.
  • Dokáže láhev rozpoznat mezi dalšími lidskými předměty.
  • Návštěvnici uděluje přesné instrukce.
  • Na rozdíl od banánu si láhev nechce nechat přehodit přes sklo, místo toho vysvětlí, že chce nápoj přímo nalít.

Trochu znepokojivé je, že takhle výrazně zbarvená PET láhev určitě neobsahovala obyčejnou vodu. Pár loků slazeného syceného nápoje ale snad neudělá takovou škodu. Horší bylo, když se zoologické zahrady v Číně a Severní Koreji v minulosti pokoušeli pro pobavení návštěvníků naučit chované šimpanze kouřit.

Zdroj: Wikipedie, Release Chimps