Sledujte, jak leopard omylem uloví hrocha a později se vrátí pro přídavek

Přidat na Seznam.cz

V jednu chvíli se po špičkách plazíte po bahně a hledáte další potravu a v další chvíli se málem svezete na hrochovi! Přesně to se stalo neohroženému levhartovi v Krugerově národním parku v Jihoafrické republice a díky skvělé práci kamery se o tento okamžik můžeme podělit.

Vzhůru na sváču!

Nejprve vidíme, jak si levhart opatrně vybírá cestu přes něco, co vypadá jako vyschlé napajedlo nebo řeka, píše web A-Z-Animals. Tlapy velké kočky se boří do bahna, když si razí cestu po nestabilním povrchu. Leopardi jsou velmi hbitá a mrštná zvířata, ale mohou vážit až 90 kilogramů a tohle nevypadá jako nejpohodlnější terén pro tuto velkou kočku.
Leopardi nejsou příliš vybíraví v tom, co jedí, a zpočátku nevíme, na co se náš bahnitý lovec snaží dostat. Tito skvrnití predátoři sežerou více než 90 druhů kořisti, včetně všeho možného od paviánů až po hovnivály. Velmi si potrpí také na ryby a my brzy zjistíme, že je to chudák bahenní ryba, kterou náš levhart loví. Tento velmi přizpůsobivý jídelníček umožnil levhartům přežít v oblastech, kde by jiní velcí predátoři měli problémy. Eklektické chutě umožnily tomuto druhu prosperovat v nejrůznějších ekologických nikách, jednoduše sežere vše, co je k dispozici.

Hladový slídil narazil na nečekaného hosta

Pokud jde o styl lovu, leopardy bychom označili za trpělivé slídily, a přesně to dělá jedinec v tomto videu. Zatímco se vaše pozornost soustředí na levharta, můžete si všimnout, že se povrch bahna trochu hýbe, ale jen málo vás varuje před tím, co se stane. Najednou se z bahna vynoří obrovský hroch, který vypadá, že se mu nelíbí, že byl vyrušen ze svého válení. Leopard je stejně vyděšený jako my a uskočí dozadu, ale hroch se otočí, aby dravce sledoval. Když je leopard bezpečně z cesty, hroch se s velkým povzdechem vrátí ke spánku.
Záběry se pak stříhají na stejné místo, ale o několik hodin později, jakmile nastane noc. V jednu chvíli se všechny čtyři tlapy zaboří do bahna a levhartovo břicho se vleče po hladině. Nakonec se náš kamarád dostane na pevnější půdu a může si najít vhodné místo, kde pozře svou potravu. Odhodlaný leopard je opět v bahně a hledá potravu, tentokrát je lov úspěšný.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube