Sojka chocholatá je opeřenec, který vydává spoustu zvuků. Dokáže napodobit i jestřába

Přidat na Seznam.cz

Sojka chocholatá je vrabcovitý pták, který pochází ze Severní Ameriky a vyskytuje se také ve východní a střední části Spojených států. Některé populace tohoto ptáka jsou dokonce tažné. Tento druh sojky je velice inteligentní a dokáže napodobit i volání jestřábů.

Vzhled a chování sojky chocholaté

Sojka chocholatá je pták s výrazně modrým peřím, který měří 22-30 centimetrů a váží kolem 70-100 gramů, uvádí A-Z-Animals.

Vrchol hlavy tohoto opeřence je modrý, zatímco barva peří se směrem k hrdlu ptáka mění na šedou nebo bílou a tato šedá nebo bílá srst pokračuje na hruď a dále na břicho. Hřeben na hlavě je šedomodrý a na ocase a křídlech má pták černobílou barvu, díky čemuž je jedinečně rozeznatelný. Přes spodní část hrdla se mu táhne černý pruh, který vypadá jako náhrdelník.

Z hlediska chování je sojka chocholatá známá jako agresivní tvor a je to teritoriální pták. Tito ptáci se neostýchají zaútočit na případné vetřelce nebo dravce, od kterých vycítí nějaké nebezpečí. Přestože jsou agresivní, jsou společenští a obvykle se vyskytují ve skupinách.

Tento pták je také známý tím, že je velmi hlasitý a často vydává různé zvuky za účelem komunikace. Mezi další zvuky, které tento pták vydává, patří vrčení, štěbetání a pískání.

Další známé poddruhy

Sojka chocholatá nese vědecký název Cyanocitta cristata a patří do čeledi krkavcovitých (Corvidae). Pochází z třídy Aves a říše Animalia. Své jméno modrá “sojka” získala podle zvuků, které vydává a které přesně tak znějí.

Existuje několik poddruhů modrých sojkovců, z nichž některé jsou endemické.

Symbolika modré sojky

Symbolika ptáka modré sojky je živost, intelekt a jasnost. Jsou známí jako zpěvní ptáci, kteří ve volném čase rádi zpívají, a známá je také jejich kreativita. Tito ptáci jsou často používáni jako totem, ale nemají takovou symboliku jako ptáci Starého světa, protože pocházejí ze severní polokoule. Přesto u kmenů Siouxů, Číňanů a Pobřežních Salishů našel domov v mnoha mýtech a příbězích.

Také evropský folklór má pro tyto sojky zvláštní místo. Mnozí lidé věří, že jde o ptáka lstivého, který napodobuje jiné tvory a střeží tajnou polohu vlastního hnízda. Jeden z příběhů, který si vyprávějí Evropané i Američané, naznačuje, že původní sojka chocholatá byla mnohem větší než dnes známý pták. Podle této legendy byla kdysi velká sojka držena v zajetí lidmi, kteří ji využívali k tomu, aby jim pomáhala orat jejich pozemky. Aby se pták už nikdy nedostal do zajetí a otroctví, vyzval Velkého ducha, aby ho zmenšil na zlomek jeho velikosti. Detaily na jeho hrudi jsou údajně pozůstatkem značek, které získal při orbě pro lidi.

Zdroj: a-z-animals.com