Hřebec zebry se v souboji pruhů pokusí zabít hříbě

Přidat na Seznam.cz

Černobíle pruhované zebry vypadají na první pohled mírumilovně. Jenže když se do sebe pustí dva zebří hřebci, brutální souboj plný tvrdých kopanců často končí smrtí toho slabšího. Věděli jste ale, jak krutá smrt je připravena pro hříbata padlého soka?

V západní Africe žijí zebry stepní a zebry horské. U obou druhů platí, že hřebec kolem sebe sdružuje svůj harém složený z několika klisen a jejich potomků. Tato uzavřená rodinná skupina se společně přesouvá po pastvinách a vzájemně se chrání. Když hříbata dospějí, rodnou skupinu opouští. Mladé klisny se stanou součástí cizích harémů. Mladí hřebci, kteří zatím nejsou připraveni založit vlastní harém, žijí v mládeneckých skupinách.

Zebří mládenci se na svou budoucí roli připravují hravými vzájemnými souboji. Až nastane čas založit harém, budou se mezi sebou muset skutečně porvat o mladé klisny, případně svést souboj se stárnoucím hřebcem a jeho harém mu ukrást. Zebří samci jsou tvrďáci, kteří rány rozdávají i přijímají bez mrknutí oka, a tak v boji nebývá nouze o kousance a kopance do hlavy, krku i těla.

Právo silnějšího

Příroda je ale krutá. Zebří hřebci si někdy vyhlédnou mnohem slabšího protivníka: zebří mládě! Když živočichové zabíjejí mláďata vlastního druhu, říká se tomu infanticida. Zebry ji praktikují, když hřebec přebere harém a chce se zbavit pokrevní linie svého předchůdce, aby neplýtval energií na ochranu a výchovu svých budoucích rivalů.

Pokud je v harému březí klisna, nový dominantní hřebec ji raději znásilní, aby o hříbě přišla. A pokud hříbě donosí, hřebec mládě svého soka ukope k smrti.

Zabije také všechna kojená hříbata, která v harému najde. Jen tak může klisny sám co nejrychleji oplodnit, aby vytvořil svůj genetický odkaz a zaručil svému potomstvu co nejvyšší šanci na přežití. Kojení je totiž pro březí klisnu velkou zátěží, kvůli které by nemusela být schopna donosit nenarozené hříbě.

Jednu takovou srdcervoucí scénu můžete sledovat na videu z národního parku Etosha v Namibii:

Zdroj: Latest Sightings, Wikipedie, Animalpolis