Stádo buvolů drží v šachu slavného bílého lva

Přidat na Seznam.cz

Ač se lev pyšní titulem král zvířat, když jeho osobní prostor naruší stádo statných buvolů, raději opustí své odpočinkové stanoviště v trávě a hledá bezpečí na stromě, daleko od jejich tvrdých kopyt a metr dlouhých špičatých rohů.

Lev Casper je celebritou Krugerova národního parku. Od ostatních lvů jej rozeznáte na první pohled: jeho srst je bílá, nikoli medově hnědá. Může za to ztráta melaninu.

Melanin je hnědočerný pigment, který se vyskytuje v tělech živočichů a chrání před poškozením ultrafialovým zářením. Vzácně může docházet k poruchám tvorby melaninu. Melanismus je stav, kdy tmavý pigment na kůži a srsti převažuje a zvíře má tmavší vzhled než obvykle. Albinismus je způsoben celkovou absencí melaninu. Albíny poznáte podle světlé či bílé srsti, světle růžové až průhledné pokožky a červených očí.

Zvířecí albíni většinou nemají dlouhý život. Svým zbarvením, respektive jeho absencí vyčnívají z řady a je otázkou času, kdy na ně někdo zaútočí. Nezřídka se stává, že je odmítne i vlastní druh. Albíni pak nemají šanci najít si partnera, se kterým by se mohli rozmnožovat.

Casper a další bílí lvi však překvapivě nejsou albíni, nýbrž leucisté. Leucismus je poruchou tvorby všech typů pigmentů, včetně melaninu. Ztráta pigmentových buněk se projevuje jakoby zředěným zbarvením, přičemž srst může být strakatá a kresba může zůstat zachována. Na rozdíl od albinismu si kůže a oči zachovávají přirozenou barvu.

Bílou srstí vyčnívá z řady, přesto se dožil dospělosti

Zatímco většina bílých lvů se dožívá maximálně 4 let, Casperův věk se odhaduje na 7 let. To je pozoruhodné z několika důvodů. Míra úmrtnosti lvíčat v prvním roce života je až 50 %. Ta, která přežijí, ještě zdaleka nemají vyhráno. Lví samci mezi sebou bojují o teritorium a samice v něm. Kdykoli se může stát, že na ně zaútočí jejich rival. Casper jakožto samec s bílou srstí figuruje vysoko na seznamu obětí, přesto dokázal přežít až do dospělosti.

Důležitým aspektem jeho úspěchu je, že vytvořil koalici s dalšími třemi lvi, kteří jej chrání. Lvi se obvykle dožívají 10 let a pak zahynou strašlivou smrtí v souboji o teritorium, když jejich území obsadí mladší, silnějsí samci. Podle některých výzkumů dokáže 1 samec udržet teritorium po dobu 18 měsíců, koalice 2 samců si teritorium může nárokovat až 3 roky, zatímco koalice více než 3 samců je schopna odolávat rivalům až 8 let.

I tak ale Casper v africké divočině zažívá čas od času horké chvilky, třeba když ho stádo buvolů afrických zahnalo na strom a drželo ho v šachu:

Zdroj: Safaria