Strach ze stříhání psích drápků. Chce to správné držení, pamlsky a trpělivost

Přidat na Seznam.cz

Asi každý z nás se už setkal s přerostlými drápky našich miláčků. Je spousta lidí, kteří se toho bojí, aby se nestalo, že svým mazlíčkům ublížíme. Není to žádná věda! Podívejte se, jak jednoduché a neškodné to pro vás a vaše mazlíčky může být.

Držení

Zvedněte tlapku a pevně, ale jemně položte palec na polštářek prstu a ukazováček na horní část prstu na kůži nad nehtem. Ujistěte se, že žádný kožíšek vašeho psa nepřekáží. Zatlačte palcem na podložku mírně nahoru a dozadu a ukazováček tlačte dopředu. Tím dráp prodloužíte.

Stříhání

Zastřihněte pouze špičku drápu, rovně napříč. Včetně drápků, které se nacházejí na vnitřní straně tlapky. Vždy stříhejte pod úhlem 45 stupňů, nikoli rovně. Odstřižená hrana by měla být rovnoběžná s podlahou. Vyvarujte se stříhání za obloukem, jinak hrozí riziko zasažení tzv. rychlého místa (růžová oblast, která obsahuje krevní cévy). Zářez v této oblasti je bolestivý a krvácí. U psů s tmavými nehty sledujte křídově bílý kroužek. Pokud ustřihnete víc než jen špičku, je možné, že psa zraníte. To se ale stává, takže se za to moc nekárejte.

Pamlsky a trpělivost

Pro každého psa to je jinak psychicky náročné, tudíž pejsky nechte kleště očuchat a prohlédnout. Připravte si spoustu pamlsků. Pokud psa chcete navyknout na stříhání drápků, po každém ustřiženém drápku odměňte pamlskem. Na konci pejska hodně pochvalte a znovu odměňte, tak si k této aktivitě vybuduje pozitivní vztah.

Zdroj: Vets4Pets, The American Kennel Club, Chewy