Záhadný hlubokomořský tvor byl označen za nejošklivějšího tvora, jakého kdy rybář viděl

Přidat na Seznam.cz

V hlubokých vodách u jihovýchodní Austrálie byl uloven neznámý tvor, kterého rybáři označili za „nejošklivějšího“, jakého kdy viděli. Profesionální rybář vylovil záhadné monstrum u pobřeží svého rodného města Bermagui. Na sociálních sítích sdílel fotografii bestie s prosbou o pomoc při její identifikaci, protože on ani kapitán lodě netušili, co by to mohlo být za rybu, píše portál Newsweek.

Vypadá jako skvrnitá růžovo-šedá ryba, jako něco ze seriálu Stranger Things Upside Down. Oči jí vystupují po stranách hlavy a v obrovské tlamě, která zabírá většinu obličeje, má řady ostrých zubů. Je vidět, že ryba má v tlamě stále návnadu. Měla 4 kg a byla ulovena v hloubce 540 m.

Mohlo by jít o blobfish, ale jiní předložili další nápady, včetně mníka nebo ropušnice. Blobfish se obvykle vyskytují v hlubokých vodách a výrazně se deformují, když jsou vystaveny mnohem nižším tlakovým podmínkám na mořské hladině. Poznáme je však podle toho, že mají ochablý „nos“ převislý přes ústa, což na obrázku není vidět, a co je důležité, nemají zuby.

Zdá se, že mníci z čeledi Lophius tomu odpovídají o něco lépe. Mají stejně velkou zahnutou tlamu jako záhadné ryby a mají ostré zuby, které vypadají podobně jako ty na obrázku. Jedním z hlavních problémů této alternativy je, že většinou žádný druh mníka nemá zaznamenaný výskyt poblíž východního pobřeží Austrálie, kde byla záhadná šelma vylovena, ačkoli některé druhy se přirozeně vyskytují v severním Pacifiku, u Číny a Japonska. Podle Jamese Maclaina, vedoucího kurátora ryb v londýnském Přírodovědném muzeu, se rozhodně nejedná o blobfis. Připomíná to spíše mnišce – známého také jako ryba mořská.

Tento exemplář nejvíce připomíná ropušnice či mořské ďasy. Mořské ryby obvykle žijí až kilometr pod hladinou a patří k nim 200 druhů. Jejich charakteristické obrovské hlavy, velké půlměsícovité tlamy a ostré zuby odpovídají profilu záhadné ryby. Ďasové indopacifičtí jsou obyvatelé dna, kteří „chodí“ po dně na svých nohatých prsních ploutvích a přepadávají svou kořist. Často se vyskytují také u australského pobřeží a mají stejné narůžovělé zbarvení jako záhadná ryba.

Zdroj: newsweek.com, facebook.com