Tato malá žabička je nejmenší obratlovec na světě. Dospělý jedinec je menší než moucha

Přidat na Seznam.cz

Nejmenší známý obratlovec na světě je žába velikosti mouchy. Nově nalezený Paedophryne amauensis je s průměrnou délkou 7,7 milimetru o chloupek menší než dosavadní rekordman, jihoasijský druh ryby Paedocypris progenetica, jehož samice měří asi 7,9 milimetru.

Nový objev je doslova jen o chlup menší

P. amauensis, dosahující průměrné tělesné velikosti pouhých 7,7 milimetrů, je o 0,2 milimetru menší než předchozí držitel rekordu jako nejmenší obratlovec na světě, druh kaprovitých ryb (Paedocypris progenetica) s velikostí 7,9 mm z Indonésie, uvádí web Animalia. Amauensis se vyskytuje v tropických vlhkých nížinách a horských lesích, konkrétně byl objeven ve východní Papui Nové Guineji.

Malá žába je neuvěřitelný skokan

Nově objevené žáby jsou neuvěřitelně dobří skokani – dokážou skákat 30krát výš než je jejich tělesná velikost, uvádí web National Geographic. Pro představu – dospělý jedinec této žáby je velký asi jako moucha nebo hrášek. Alespoň tak velcí jsou samci, velikost samiček je neznámá, protože všichni jedinci, kteří byli nalezeni, byli samci.

Prostě unikát

Nejen, že je P. amauensis nejmenší obratlovec na světě, ale má celou řadu zvláštností, které ho odlišují od jiných žab. Jak uvádí web Amphibia Web, tyto žabky mají pouze 7 presakrálních obratlů, mají extrémně malý čenich a první, druhý a čtvrtý prst jsou značně zmenšeny, zejména první, který je zakrnělý. Také nemají plovací blány.

zdroj: Amphibia Web, Animalia, National Geographic