Pes vypadá, jakoby měl místo tlapek ptačí pařáty. Karpální hyperextenze může přijít i zničehonic

Přidat na Seznam.cz

Každý pes je něčím jedinečný a zatímco ten váš může mít flíček na čumáčku, jedno ucho nahoru, krátký ocas, nebo třeba každé oko jiné, tento má místo psích tlapek „ptačí pařáty“. Tuto zvláštnost mu způsobuje karpální hyperextenze, která se může objevit u jakéhokoliv psa.

Loki a jeho zvláštní tlapky

Na první pohled vypadá tento německý ovčák jako normální pes. Jak se na profilu tohoto psa také uvádí, je to čistokrevný ovčák, ale při bližším pohledu si můžete všimnout, že je přeci jen něčím zvláštní. Jeho tlapky jsou vůči jeho tělu větší, než by měly být, má také delší drápy a celkově to vypadá, jakoby měl končetiny vykloubené. Mnozí tak Lokiho tlapky přirovnávají spíše k ptačím pařátům.

Loki ale nijak netrpí. Nemá bolesti a jeho „postižení“ mu nijak nebrání v pohybu. Nemoc, kterou má, se nazývá karpální hyperextenze a je možné ji léčit. Pro Lokiho je ale léčba z nějakého důvodu nevhodná, takže pravděpodobně navždy zůstane psem s „ptačími pařáty“.

Karpální hyperextenze může potkat každého psa

Zápěstí se skládá ze sedmi malých kůstek, které se pohybují a umožňují pohyb mezi tlapkou a končetinou. Tyto kosti jsou uspořádány v řadách a rozdělují karpus na několik menších kloubů. Celá tato struktura je stabilizována několika vazy, které se nacházejí jak na přední, tak na zadní straně karpu. U zdravého psa tyto vazy drží karpus na místě a udržují jej v normálním úhlu, když pes stojí nebo jde. Karpální hyperextenze je způsobena poškozením těchto vazů, které stabilizují karpus.

U mladých psů (obvykle mladších 4 měsíců) může být karpální hyperextenze způsobena vývojovou abnormalitou. U starších psů zase stačí špatný pád nebo trauma. V některých případech však nelze identifikovat žádnou základní příčinu a tak se může tato nemoc objevit u jakéhokoliv psa bez důvodu.

zdroj: VCA Animal Hospitals