Jak velké horko je pro psy příliš na to, aby mohli být venku? Známe odpověď

Přidat na Seznam.cz

Psí letní dny někdy nejsou příjemné ani pro lidi, ani pro domácí zvířata! Přečtěte si, kdy je pro vašeho psa příliš horko, a tipy, jak ho ochránit.

Jak moc velké vedro je pro psy příliš?

Jedním z jasných znamení, jak moc je psům horko, je, když vašemu psíkovi z tlamy visí dlouhý jazyk a hodně dýchá, píše web DailyPaws. Ochlazování psů neprobíhá pocením, jak to dělají lidé, ale spíše dýcháním. Když se vlhkost uvnitř tlamy a na jazyku vašeho psa odpařuje, pomáhá mu to v termoregulaci.
Nadměrné dýchání jedním ze znaků vyčerpání z horka. Mezi další patří snížená energie, neochota k pohybu nebo chůzi a zvyšující se tělesná teplota. Dávejte si proto pozor, protože nekontrolované vyčerpání z horka vede u psů k úpalu.

Jaká teplota je pro psy příliš vysoká?

Normální rozmezí teplot, při kterém si psi a další druhy zvířat mohou udržet tělesnou teplotu, aniž by vynakládali energii na zvýšenou tvorbu tepla nebo tepelné ztráty, se nazývá termoneutrální zóna a pohybuje se u psů v rozmezí od 20°C do 30°C. Mimo tyto neutrální zóny existuje také horní a dolní kritická teplotní zóna.
Jak velké horko je tedy pro psy příliš velké horko na pobyt venku? V závislosti na jejich plemeni, velikosti a úrovni aktivity pravděpodobně cokoli v horní části tohoto teplotního okna a výše.
O tom, jaká teplota je příliš vysoká na to, abyste mohli venčit psa nebo pobývat delší dobu venku, rozhodují i další faktory. Na psy má například vliv nejen teplota okolního vzduchu, ale také vlhkost. Když se zvířata zadýchávají a vlhkost se odpařuje, odebírá to jejich tělu teplo. Pokud je vlhkost příliš vysoká, nejsou schopna se ochladit a jejich teplota se velmi rychle vyšplhá na nebezpečnou úroveň.

To platí zejména pro tyto plemena:

  • Francouzští buldoci
  • Buldoci
  • Boxeři
  • Kavalír King Charles španěl
  • Shih Tzu
  • Mopsové

Tito psi mají krátké čenichy, malé nozdry a úzké dýchací trubice, což jim ztěžuje vylučování tepla dýcháním.

Jaké horko je příliš horké na to, abyste venčili psa na chodníku?

Přestože psi mají odolné polštářky tlapek, rozpálené povrchy na ně působí stejně jako na naše bosé nohy. Chcete-li tedy odhadnout, kdy je na venčení psa na chodníku příliš horko, jednoduše na něj položte ruku. Pokud není příjemné ji tam nechat minutu nebo dvě, může to znamenat, že tlapky vašeho psa pálí.
Pokud je na venčení psa příliš horko, možná je čas zvážit jiné alternativy cvičení. Kdo je připraven na plavání nebo psí dovádění v dětském bazénku? Uf! My ano!

Zdroj: dailypaws.com, Youtube