Hladový krokodýl ulovil paviána

Přidat na Seznam.cz

Dnešní videoklip nás zavede do Krugerova národního parku. Hladový krokodýl zde ulovil paviána.

Když intenzivní video začíná, vidíme, jak si obrovský krokodýl pochutnává na paviánovi. Tentokrát měl pavián, i když to je velmi mrštná opice, zkrátka smůlu.

Krokodýl má čenich ve tvaru písmene V, který je na rozdíl od velmi často mylně identifikovaného aligátora, který má tvarovaný čenich ve tvaru písmene U. Krokodýli mají také velkou tlamu, ve které se nachází 66 zubů. Tyto zuby jsou ideální pro trhání kořisti, která nemá téměř žádnou šanci uniknout.

Proč mají krokodýli ve vodě otevřenou tlamu?

Jsme si jisti, že jste někdy viděli krokodýla s otevřenou tlamou. Ať už na obrázku, v dokumentárním filmu, nebo dokonce v místní zoologické zahradě. Vidět krokodýla s otevřenou tlamou není až tak neobvyklé. A neznamená to, že jsou připraveni zaútočit. Toto chování je způsobem regulace tělesné teploty a neznamená, že se krokodýl chová agresivně vůči lidem.

Představte si to téměř jako psa, který neustále dýchá s otevřenou tlamou. Pro psa je to přirozený jev. Stejně tak je pro krokodýla přirozené mít otevřenou tlamu, zejména když se sluní u vody.

Jak velcí jsou paviáni?

Paviány lze snadno označit za jedny z největších opic na světě. Mohou vážit od 10 do 40 kilogramů a dosahovat výšky až 120 cm. Tito primáti jsou známí pro svůj čenich, který jim dodává jedinečný vzhled.

Paviáni žijí ve velkých skupinách zvaných „tlupy“. U většiny druhů se skupina skládá z několika samic a několika samců. U paviánů pláštíkových je tomu jinak: každý samec má svou vlastní skupinu samic, tzv. harém. Různé harémy tvoří větší skupinu, která spolupracuje. Paviáni během dne cestují a hledají potravu a večer se vracejí na jedno ze svých obvyklých míst ke spánku.

Zdroj: AZAnimals