Studie zjistila, že solární farmy mohou zachránit klesající počty čmeláků

Přidat na Seznam.cz

Výzkum přichází v době, kterou vědci označují za globální „hmyzí apokalypsu“. Mohla by být solární energie oboustranně výhodným řešením klimatické krize i úbytku biologické rozmanitosti?

Květinová síla

Výzkum přichází uprostřed doby, kterou vědci nazývají „hmyzí apokalypsou“, protože početnost brouků na celém světě každoročně klesá o 1 až 2 %, připomíná web TreeHugger. Tento pokles je z velké části způsoben lidskou činností, jako jsou odlesňování, změna klimatu, zemědělství, zavádění konkurenčních druhů a znečištění. Čmeláci patří mezi hmyz, který tímto úbytkem trpí. Podle organizace Bumblebee Conservation Trust ve Velké Británii během 20. století vyhynuly dva druhy čmeláků.

K tomuto úbytku došlo především v důsledku rozsáhlých změn ve způsobu obhospodařování krajiny,“ vysvětluje vedoucí výzkumu PhD Hollie Blaydes. „Nejprve mechanizace zemědělství, později poptávka veřejnosti po levných potravinách, potřeba stále většího množství potravin a plodin a rostoucí nechuť kupovat kvalitnější ovoce a zeleninu se spikly, aby v celostátním měřítku obrovsky snížily hustotu kvetoucích rostlin, kterými se čmeláci živí, a také chráněných zákoutí, v nichž hnízdí a přezimují.

Solární parky představují příležitost k jinému obhospodařování půdy, které by populaci opylovačů podpořilo, místo aby jí škodilo. Již dříve Blaydes a její výzkumný tým prozkoumali 185 článků, aby posoudili, jaké postupy správy solárních parků v severozápadní Evropě by mohly zvýšit populace opylovačů. Zjistili, že důležitou roli hrají managementová opatření, zdroje a krajina v okolí parku.
Zjistili, že velké, dlouhé a na zdroje bohaté parky mohou zvýšit počet čmeláků v okruhu jednoho kilometru od samotného parku.

Od modelu k louce

Blaydes a její tým by rádi, aby se jejich ideální solární parky šetrné ke včelám dostaly z modelu do reality. Již nyní se objevují náznaky, že se věci ubírají tímto směrem. Společnost Solar Energy UK založila pracovní skupinu pro přírodní kapitál a vydala zprávu o hodnotě přírodního kapitálu solární energie.

Tím, že podporuje zdravé ekosystémy na místní úrovni a zároveň zabraňuje emisím z uhelných a plynových elektráren, které způsobují změnu klimatu, může fotovoltaika hrát významnou roli v reakci Velké Británie na mimořádné situace v oblasti klimatu i biologické rozmanitosti,“ uvedl v doprovodném prohlášení k této zprávě výkonný ředitel Solar Energy UK Chris Hewitt.

Jednou z výzev pro uskutečnění tohoto řešení je, že může stát další peníze ze strany solárního průmyslu, upozorňuje tisková zpráva. Jedním z řešení by bylo, kdyby vláda poskytla těmto společnostem pobídky k tomu, aby jejich parky byly přátelské k opylovačům, případně prostřednictvím zákona o zemědělství po brexitu.

Parky přátelské ke včelám se však také nemusí omezovat pouze na Velkou Británii. Blaydes uvedla, že konkrétní výzkum jejího týmu by se pravděpodobně uplatnil i na jiných místech s teplotním klimatem, například v severozápadní Evropě. Blaydes a její tým také pracují na tom, aby svůj výzkum přenesli do terénu. Letos v létě sbírali údaje o tom, jak opylovači reagují na skutečné solární parky, a doufají, že své výsledky představí ještě v tomto roce.

Zdroj: treehugger.com