Takto vypadá hadí zívnutí. Had si zívne takovým způsobem, že to vypadá, že si málem vykloubí čelist

Přidat na Seznam.cz

Hadi jsou docela neuvěřitelná zvířata. Nemají končetiny, cítí jazykem, nemají vnější uši a dokážou spolknout něco mnohem většího, než je jejich hlava. Kromě toho samozřejmě zívají, ovšem jejich zívání připomíná spíše film Predátor z roku 1987.

Had si při zívnutí málem vykloubil čelist

Hadi jsou pro mnoho lidí velmi děsivá zvířata, ovšem ještě děsivější jsou při zívání. Jak ve videu vidíte, had dokáže čelist otevřít tak moc, že se sama deformuje, což mnohým připomíná opravdu film Predátor z roku 1987.

Jak uvádí web Wiggly Widsom, hadí čelist je spojena velmi pružnými vazy jak v zadní části čelisti, tak ve středu spodní čelisti, takže se čelist může roztáhnout vertikálně i horizontálně. Mají také svislou kost na každé straně zadní části čelisti, která jim umožňuje otevřít ústa mnohem víc, než dokážeme my lidé.

Hadi nezívají proto, že jsou unavení

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení hadi nezívají, protože jsou unavení. Není to ospalost. Přesto má zívání stále biologické důvody. Zíváním si had znovu srovná čelist, aby se připravil na to, že mu kořist pronikne do krku. Zíváním také získávají hadi ve vzduchu informace o svém prostředí, nebo, jak uvádí web Snake Tracks, to dělají proto, že jim není dobře.

zdroj: redakce, autorský článek, YouTube, Snake Tracks, Wiggly Widsom