Těchto 7 psích plemen není pro začátečníky

Přidat na Seznam.cz

Mylná představa: Malý pes, málo nároků
Chtěli byste si pořídit psa? Výborný nápad! Pokud však nemáte s věrnými společníky žádné zkušenosti, raději se nejprve zdržte následujících plemen psů. Ne všichni psi jsou také přátelští k začátečníkům. Často vzniká přesvědčení, že zejména malí psi potřebují jen malé nároky na výchovu. Malí psi jsou však často velmi inteligentní a aktivní a vyžadují obzvláště důslednou výchovu. To platí i pro mnohá velká plemena psů, která také vyžadují hodně prostoru. Začátečníci jsou často náročnými plemeny psů zahlceni, protože jim chybí zkušenosti.

1/ Čivava
Malá velikost těla, velké ego! Čivava je nejmenší psí plemeno na světě, její maximální výška je 23 cm. Čivava je ráda středem pozornosti a často se dožaduje pozornosti svého pána štěkáním. Čivavy jsou velmi hravé a milují blízký kontakt s lidmi. Proto se zdráhají opustit svého majitele, a proto se chovají velmi žárlivě. V domácnosti s malými dětmi se proto čivavám příliš nedaří, veškerou pozornost vyžadují pro sebe.

2/ Jezevčík
Malí a svéhlaví: Jezevčíci jsou sebevědomí, rozhodní a často tvrdohlaví lovečtí psi. Výchova jezevčíků je považována za poměrně bezproblémovou, ale jsou také méně láskyplní než jiná plemena. To z jezevčíka nutně nečiní vhodného psa pro nové majitele psů.

3/ Bígl
Bígl byl původně lovecký pes. I když se dnes již k tomuto účelu nepoužívá, stále v sobě nese “lovecký gen”. Proto byste neměli bígly podceňovat. Jsou to aktivní psi, kteří rádi běhají a potřebují hodně prostoru. Dům se zahradou je pro toto plemeno psů mnohem příjemnější než malý byt bez balkonu. Bíglové nejsou rádi sami a jejich výchova vyžaduje velkou důslednost a vytrvalost.

4/ Australský ovčák
Australský ovčák je díky svému zvláštnímu vzoru srsti jedním z nejoblíbenějších psích plemen. Jako pastevecký a hlídací pes potřebuje důsledné vedení. K cizím lidem není příliš otevřený, a proto není snadné s ním žít v rodině. Protože rád pracuje, musí mu jeho pán dát úkol, který ho fyzicky i duševně zaměstná.

5/ Německý ovčák
Německý ovčák je klasický hlídací pes. Vyznačuje se trpělivostí a přátelskostí. Pro začátečníky je však spíše nevhodný, protože jeho výuka je velmi náročná. Německý ovčák potřebuje jasné hranice a pokyny a cítí se obzvlášť dobře, když mu je umožněn výcvik nebo psí sporty.

6/ Shih tzu
Shih Tzu jsou považováni za velmi chytré, ale také arogantní, protože jsou rádi středem pozornosti. Ví, jak získat to, co potřebuje, a je všechno, jen ne slepě poslušný pes. K dobré výchově shih tzu je zapotřebí zkušeností a citlivosti. Začátečníky by to mohlo rychle otrávit. Zkušenosti se psy jsou proto u shih tzu výhodou.

7/ Rhodéský ridgeback
Rhodéský ridgeback se nejlépe cítí v domě se zahradou. Vzhledem ke své velikosti až 65 cm potřebuje hodně prostoru. Je to velmi poslušný pes, který okamžitě reaguje na přísnost nebo nátlak. Rhodéský ridgeback je sebevědomý pes, který se rád učí a je odvážný. Kvůli svému silnému ochranitelskému instinktu rád bere věci do vlastních rukou. Majitelé psů by proto měli mít sebedůvěru a zkušenosti s ridgebacky.

Pořízení psa musí být obecně dobře promyšlené a než si psa pořídíte, měli byste získat určité znalosti, které zvířeti vyhovují.

Pro začátečníky jsou vhodní zejména nenároční psi, tedy zvířata, která se snadno snášejí s lidmi. Patří mezi ně zlatí retrívři, pudlové, havanští psíci a mopsíci.