Tento papoušek kvůli vzácné nemoci přišel o peří i schopnost létat. Internet ho ale miluje

Přidat na Seznam.cz

Blondie je rozkošný ptáček, který přitahuje pozornost nejen svou hravostí a zvědavou myslí, ale také – a možná ještě víc – tím, že je téměř plešatý. Nebylo tomu tak ale vždy, Blondie totiž bývala normálním, barevným papouškem, dokud ji o peří nepřipravila vzácná nemoc.

Blondie žije šťastný život

Blondie měla plnou, krásnou, barevnou srst, ale peří jí v průběhu jediného roku začalo opadávat a měla problém se dostat nahoru. Po dlouhém výzkumu její majitelka zjistila, že má nemoc PBF disease, tedy cirkovirózu papoušků – virus, který napadá ptačí imunitní systém, peří a zobáky. Blondie ztratila téměř všechna svá peří a schopnost létat kvůli této vzácné nemoci, to jí ale nebrání žít dál svůj šťastný život, píše web Bored Panda.

Cirkoviróza papoušků

Tato nemoc se nedá vyléčit, ale existují případy, kdy ptáci obnovili své peří. Bohužel to není tak běžné. Trvalo asi 6 – 9 měsíců, než Blondie téměř úplně zplešatěla, a je vysoce pravděpodobné, že tak zůstane už navždy. Kromě toho, že tato nemoc způsobuje ztrátu peří a nemožnost létat, je zde také další problém. Cirkoviróza papoušků napadá i zobáky, což může výrazně ztížit krmení, a jak uvádí web Laughting Squid, může také zkracovat život. Blondie patří do druhu zvaný Agapornis (Lovebirds), což je rod afrických papoušků, jinak známých jako Papouštíci. Ti se dožívají zhruba deseti let, a zmiňovaná Blondie, i přes svou vážnou nemoc, brzy dosáhne věku 7 let.

zdroj: Instagram, Bored Panda, Laughting Squid