Tento „zvědavý“ sup straší sousedy na zahradě. Majitel ho brání

Přidat na Seznam.cz

Dvaašedesátiletý muž jménem Alan před rokem zachránil velkého supa Gilberta, který má rozpětí křídel 1,5 metru. Sousedé jsou naštvaní, protože sup navštěvuje místní domy a zahrady a ruší čajové dýchánky.

Gilbert, který má rozpětí křídel 1,5 metru, nyní žije v Alanově domě, ale pravidelně odlétá navštívit místní obyvatele na jejich zahrady. Tento velký pták dokáže uletět až deset kilometrů a někteří sousedé si na něj pěkně zasedli, píše deník Mirror. Jeden řekl, že jeho přistání na zahradě bylo „nejděsivějším zážitkem v jeho životě“.

Alan, který provozuje sokolnictví, však tvrdí, že Gilbert je neškodný, krotký, a jen zdraví. „Když jsem Gilberta před rokem cvičil, měl jsem v úmyslu nechat ho létat co nejvolněji. Lidé byli na zahradě, na terase, popíjeli odpolední čaj a on hned přilétl, rozhlížel se po stole, zkoumal drobky na podlaze. Můj vzkaz těm, kteří si na Gilberta stěžují, je, že je zvídavý. Opravdu nedokážu předpovědět, kam se vydá. Ujde docela velkou vzdálenost, a když skončí, vrátí se domů,“ říká majitel.

„Do vašich zahrad chodí proto, že je tam něco zajímavého, co ho přiláká. Tím zájmem nejsou malé hrající si děti nebo malá domácí zvířata, ale zápach, obvykle z popelnice nebo z koše na potraviny,“ zmiňuje. „Lidem bych vzkázal, že mít Gilberta na zahradě je čest – užijte si ho, uvidíte kousek přírody, který byste normálně neviděli, a to ani v zoologické zahradě,“ říká.

Alan z Brutonu v Somersetu v Anglii provozuje doma sokolnictví, kde chová řadu dravých ptáků, sovy a dokonce i rodinku fretek. Řekl, že to byla „skvělá příležitost“ přidat supa do své sokolovny, neziskové organizace, která pravidelně podniká výlety do škol a nabízí vzdělávací návštěvy. Alan Gilberta socializoval s ostatními ptáky a umožnil mu volný pohyb v sokolovně.

„Jeho jídelníček se skládá z jednodenních kuřat, což jsou samci ptáků, které dodává vaječný průmysl, pochutnává si také na potkanech, křepelkách, kuřatech, bažantech a někdy na jehněčím. Jí jenom mrtvé věci. V rámci dvaadvaceti druhů na světě existuje několik supů, kteří svou potravu skutečně zabíjejí, ale on mezi ně nepatří a nic tak živého ho nezajímá,“ dodává nakonec.

Zajímavostí je, že Gilbert měl namířeno do pražské zoo, ale když se tato atrakce během pandemie pro návštěvníky uzavřela, ujal se ho pan Wells.

Zdroj: Mirror