Tipy pro milovníky psů! Jak naučit psa čůrat venku?

Přidat na Seznam.cz

Štěně se o sebe často postará na různých místech v domě, například na koberci nebo kdekoli uprostřed místnosti. Jak naučit psa čůrat venku?

Luisa je půl roku stará a je čistokrevná Yorkšírka z dobrého chovu. Problém je, že i když chodila venku dva měsíce, neví, jak se s tím vypořádat. Po procházce se vrací domů a čůrá na jí známou podložku – speciální čůrací podložka pro štěňata. Majitelé nevědí, co dělat. Jak naučit psa čůrat venku?

Rohože na čůrání pro štěňata se v posledních letech stala velmi populární. Na vnější straně je měkká, dobře absorbuje tekutinu, na dně je fólie, takže nic nepropustí. Spousta chovatelů je používá, když si do svým domovů přivedou štěně. Bohužel často končí jako Lusia – pes, který se naučil čůrat na podložce, chce čůrat jen tam. Nebo v horším případě, na jiné materiály podobné podložkám. Koberec, přikrývka – všechny připomínají psí podložku a podle psího názoru jsou ideální pro potřebu. Jak tomu zabránit?

První dny v novém domově
Když štěně přijde domů z chovu, má obvykle 8 týdnů. Luisa byla stejně stará. Na doporučení chovatele vyložili doma čůrací podložky. Chyba, kterou udělali, spočívala v tom, že po celou dobu, když batole ještě není plně imunní, mu nabídli pouze podložku. Karanténa obvykle trvá asi 14 týdnů věku psa (vakcinace trvají až 12 týdnů a pes může bezpečně vyjít ven až 2 týdny po poslední vakcinaci). Je to velmi dlouhý čas!

Pro štěně, které se v té době nebude učit nic jiného než na podložku, bude obtížné přijmout trávník před domem, ačkoli samozřejmě existují jedinci, kteří s tím nemají problém. Proto stojí za to začít se změnou běžných podložek na podložky s vůní trávy. Toto je první krok pro vaše štěně, že rohož je dočasným řešením.

Období karantény štěněte
Během 6 týdnů, kdy musí pes žít pod střechou, zkusme mu dát co nejvíce příležitostí močit na trávu. Pokud máme vlastní oplocený dvorek, kam nevstoupí žádní cizí psi, můžeme psa snadno nechat venku. Pokud ne, pojďme navštívit takovou zahradu alespoň několikrát. Rovněž se vyplatí koupit trávu v rolce v hobby marketu a rozložit ji na balkon (pod ni můžete položit podložku, aby nic neproteklo). A i když nemáme balkon, zahradu nebo přátele, vytvořme v bytě mini-trávník (rolovanou trávu a pod ní můžeme položit podložku do malé podestýlky pro kočky).

Jak naučit psa čůrat venku? Po skončení karantény může pes začít chodit ven. Zpočátku, a to by měli dělat i majitelé Luisi, bereme s sebou podložku a položíme ji na trávník. Pokud jsme použili rohož s vůní trávy, je náš úkol snazší. Při každé procházce složte rohož do menších a menších čtverců, aby měl pes k dispozici pouze trávu. Doma už však nerozložíme žádné podložky, abychom mu ukázali, že močení v bytě skončilo. Musíme psa odměnit za veškeré vyčůrání venku! Co? Jedním slovem, dejte mu pochoutku, zábavu.

Jak často pes chodí čůrat?
Bohužel to musíte během prvních několika týdnů dělat velmi často. Ráno, po jídle, po pití, po hraní. Průměrně 8-10 krát denně. Můžeme prodlužovat přestávky v průběhu postupu. Nicméně, i přes konstantní plán, jakmile zjistíme, že pes se začne točit (a hledat místo pro močení), vezmeme ho do náručí a letíme ven. I v pantoflích! Naše reflexy se počítají na sekundy. Čím méně váš pes čůrá v bytě, tím lépe. Časem by doma mělo být méně a méně nehod.