Tlustohlavec tasmánský: vše, co potřebujete vědět o jednom z nejpodivnějších (a nejošklivějších) tvorů na světě

Přidat na Seznam.cz

Velmi neobvyklou rybou, kterou mnozí považují za jednu z nejošklivějších na světě, je blobfish neboli Tlustohlavec tasmánský, druh, který se stal populární díky svému vzhledu. A to díky Společnosti na ochranu ošklivých zvířat, která bojuje za zachování ohrožených živočichů, kteří nejsou pro svět tak krásní a zajímaví jako ostatní.

Ryba byla vybrána jako symbol kampaně Společnosti na ochranu ošklivých zvířat, která chrání druhy živočišné říše, jež se netěší velkému zájmu ani dostatečné ochraně světového společenství, protože jsou považovány za ošklivé, píše web Sciencefocus.

Až na to, že to vůbec není hezká ryba, se o tomto živočichovi, který obývá hlubiny oceánu, kde klade nepředstavitelné množství jiker, ví jen velmi málo. Přesto každý rok skončí stovky Tlustohlaveců tasmánských v rybářských vlečných sítích, ale tento příběh se nedostane na titulní stránky novin. Proto je důležité tyto exempláře chránit, stejně jako ostatní méně hezké tvory planety.

Pojďme se tedy dozvědět více o Tlustohlaveci tasmánském, králi nejošklivějších tvorů vůbec, jehož vzhled se značně liší od nejběžnějších estetických rybek.

Popis
Tlustohlavec tasmánský neboli blobfish Psychrolutes marcidus je ryba patřící do čeledi Psychrolutidae. Tento druh má odstín perleťově šedé barvy, která se po vytažení z vody změní na růžovou.

Rybám chybí šupiny a mají měkké, lehké chrupavky, ale nemají skutečnou kostru. Chybí jí také plovací měchýř, vnitřní orgán podobný balónku, který se plní a vyprazdňuje vzduchem a umožňuje rybě plavat nebo neplavat ve vodě.

Tlustohlavec tasmánský má velkou hlavu, která tvoří 40 % hmotnosti těla, tmavé oči, jakýsi výrazný nos, dvě ploutve a poměrně kulaté tělo, které se směrem k ocasu stále více zužuje. Jedná se o malé zvíře, které v průměru nepřesahuje 30 cm a váží méně než 2 kg.

Kde žije?
Tlustohlavec tasmánský je hlubinná ryba, která žije u pobřeží Austrálie, Tasmánie a Nového Zélandu v hloubkách 600 až 1200 m. Přestože nemá plovací měchýř, vznáší se mírně nad dnem oceánu.

Je to proto, že jeho tělo má o něco menší hustotu než voda, což mu umožnilo přežít v hlubokém prostředí, kde může být tlak více než stokrát vyšší než v atmosféře.

Čím se živí?
Jejich potravu tvoří měkkýši, korýši, včetně krabů a malých humrů, a mořští ježci. Tento druh se živí také tzv. oceánským sněhem, tj. organickým materiálem o průměru několika centimetrů, který se stejně jako sníh nebo déšť usazuje na dně oceánu a poskytuje potravu mnoha druhům žijícím v hlubinách.

Zvláštní je i způsob, jakým Tlustohlavec tasmánský hledá potravu: ryba svou kořist nepronásleduje, ale umístí se na strategické místo a trpělivě čeká, až skončí v jejích čelistech.

Rozmnožování
Stejně jako u mnoha jiných abyssálských ryb je rychlost rozmnožování i u kaprovitých ryb velmi pomalá. Samice dává přednost kamenitému dnu, kde během jednoho cyklu naklade 1000 až 100 000 vajíček. Její vajíčka jsou velmi lehká a tvoří velký shluk, který samice pečlivě kontroluje až do vylíhnutí.

Celý reprodukční proces, jak jsme si právě uvedli, je velmi dlouhý. Odhaduje se, že blobfishes dosahují pohlavní dospělosti poměrně pozdě a mohou se dožít až 130-150 let.

Stav ochrany přírody
Jak není těžké si představit, blobfish je stále nedostatečně prozkoumaným druhem. Zvíře není uvedeno například v databázi Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN). Z tohoto důvodu je obtížné odhadnout, kolik exemplářů na světě žije, do jaké míry je tento druh ovlivněn klimatickými změnami nebo kteří přirození predátoři snižují jeho početnost.

Největší hrozbou pro tuto hlubinnou rybu je však intenzivní lov vlečnými sítěmi. Tato ryba se stává obětí vlečných sítí a nemá šanci být vypuštěna zpět do moře. Blobfish po vytažení na povrch umírá.

Zdroj: Youtube, sciencefocus.com