Toto je 10 největších toxinů pro psy a kočky. Co by vaši mazlíčci v žádném případě neměli sníst?

Přidat na Seznam.cz

Centrum pro kontrolu otrav zvířat v Americe přijímá hovory o možných otravách domácích mazlíčků 24 hodin denně, 365 dní v roce. Odborníci se na portálu Daily Paws podělili o nejčastější toxiny pro domácí zvířata spolu s radami, jak otravám předcházet.

Jaké jsou teda nejčastější toxiny, na které byste si pro zdraví domácích mazlíčků měli dávat pozor?

Volně prodejné léky

Volně prodejné léky pro lidi si již více než čtyři roky stále drží první místo na seznamu nejčastějších toxinů, protože je snadné o nich ztratit přehled. V roce 2021 tvořily 17 % případů otrav, přičemž nejčastějšími léky byly ibuprofen, vitamin D a bylinné doplňky.

Domácí zvířata jsou schopna vejít se do menších prostor, o kterých si rodiče domácích mazlíčků mohou myslet, že jsou bezpečné pro uchovávání těchto potenciálně jedovatých předmětů. Proto jsou pro ně extrémně nebezpečné.

Lidské léky na předpis

Léky na předpis pro lidi, jako jsou antidepresiva, léky na srdce a léky ADHD, zůstaly opět druhým nejčastějším toxinem. Ty jsou spolu s lidskými volně prodejnými léky pro domácí zvířata nebezpečné, protože někdy mohou vést k zažívacím potížím a selhání ledvin.

Potraviny

Lidské potraviny, které jsou pro kočky nebo psy toxické, tvořily 14 % otrav. Nejčastěji se jednalo o lidské potraviny, jako jsou proteinové tyčinky a koktejly, dále hroznové víno a rozinky (které jsou pro kočky a psy škodlivé), xylitol, česnek a cibule.

Čokoláda

Čokoláda zaujímá již několik let čtvrté místo na seznamu nejčastějších toxinů. Odhaduje se, že denně dochází k více než 103 případům otravy čokoládou, což je více než jeden případ každých 15 minut. Čím vyšší je obsah kakaa, tím je pro kočky a psy nebezpečnější, přičemž nejjedovatějšími druhy jsou přímo kakaový prášek, polosladká čokoláda a hořká čokoláda.

Rostliny

Díky většímu počtu zahradních prací během pandemie si toxické působení rostlin udrželo první pětku. V roce 2021 bylo zaznamenáno o více než 7 500 volání než v roce 2020 právě kvůli otravě souvisejících s rostlinami.

Toxické látky v domácnosti

Toxické látky pro domácnost, jako jsou čisticí prostředky a barvy, tvořily 8,3 % hovorů. Věci jako barvy, tmely a další látky pro domácí kutily tvořily v uplynulém roce značný počet hlášených otrav domácích mazlíčků. Není to žádné překvapení vzhledem k tomu, že mnoho lidí trávilo kvůli pandemii velkou část času ve svých domovech.

Veterinární produkty

Veterinární produkty předepsané veterinářem jsou pro vaše zvíře obvykle bezpečné, ale ne ve vysokém množství nebo používané pro nesprávné podmínky. Nejvýznamnějšími produkty v této kategorii byly uklidňující žvýkací prostředky a léky na klouby.

Rodenticidy

Rodenticidy jsou pro domácí zvířata extrémně škodlivé. Při jejich požití může u domácích zvířat dojít ke krvácení, křečím nebo selhání ledvin.

Insekticidy

Otrav insekticidy stále ubývá, protože majitelé domácích zvířat nacházejí bezpečnější alternativy přípravků na hubení škůdců, jako jsou přípravky na hubení blech a klíšťat, repelenty proti komárům a spreje proti švábům.

Zahradní produkty

Zahradní produkty (především organická hnojiva díky složkám, jako je kostní moučka, krevní moučka a péřová moučka) se opět umístily na konci seznamu.

Jak ochránit svůj domov před otravami?

Nejlepší způsob, jak se vyhnout nouzové situaci s toxickými předměty, je uvědomit si věci, které mohou být pro domácí mazlíčky toxické, a udržovat je vždy mimo dosah tlapek.

Je důležité zůstat informovaný a přijmout opatření, aby naši domácí mazlíčci byli v bezpečí. Mezi běžné předměty v domácnosti, které jsou pro kočky a psy škodlivé, patří např:

  • esenciální oleje
  • vonné svíčky
  • čisticí prostředky pro domácnost, jako je Lysol a bělidla
  • nemrznoucí směs
  • sezónní rostliny, jako jsou poinsettie a velikonoční lilie (pro kočky obzvláště toxické)
  • pokojové rostliny, jako jsou nefritové rostliny, palmy a filodendrony
  • lidské potraviny, jako je chlebové těsto, syrová vejce, avokádo, makadamové ořechy a vše, co obsahuje kofein, alkohol nebo xylitol

Dále, i když nikdy nemůžete zajistit dokonale bezpečný dům pro domácí zvířata, můžete provést několik základních úkonů:

  • Proveďte úklid. Věnujte několik okamžiků svému domu, klekněte si na zem a rozhlédněte se, co by vašeho mazlíčka mohlo lákat. Skvělá doba pro tento úkon je předtím, než do domácnosti přivítáte nového domácího mazlíčka, ale procházku můžete dělat i každou chvíli.
  • Uzamkněte nebezpečí. Držte pesticidy a čisticí prostředky mimo dosah domácích mazlíčků. Dětské zámky na skříních jsou dobrým způsobem, jak zabránit domácím mazlíčkům v přístupu a připomenout vám, že za dveřmi jsou toxické předměty.
  • Dohlížejte na své domácí mazlíčky. Seznamte se s tím, co je potenciálně jedovaté, a věnujte pozornost všemu, co se jim může dostat pod čenich. Domácí zvířata jsou zvědavá a ráda ochutnávají a jedí věci, které jim voní. A nezapomeňte na své kočky, dokážou šplhat výš než psi a mohou najít nové cesty, jak se k věcem dostat.

Zdroj: dailypaws.com