Toto je seznam úžasných schopností, díky kterým se zvířatům daří ve tmě

Přidat na Seznam.cz

Lidé jsou zvyklí orientovat se a žít během dne, kdy nad obzorem září slunce. V živočišné říši má však mnoho druhů jinou perspektivu. Přijímají tmu jako svoje přirozené prostředí.

Ve tmě žijí nejrůznější tvorové a mnozí z nich si vyvinuli neuvěřitelné smysly a schopnosti, které jim pomáhají prosperovat ve světě bez světla. Zde je několik výjimečných schopností zvířat, které jim pomáhají se orientovat ve tmě, píše web SmithsonianMag.

Soví uši zaměřují kořist

Sovy jsou dobře vyzbrojení noční lovci, kteří se mohou pochlubit bystrým zrakem a ostrými zobáky a drápy. Mají však také méně nápadnou tajnou zbraň a to mimořádně citlivý sluch. Sovy nejenže slyší relativně tiché zvuky na velkou vzdálenost, ale dokážou také přesně určit zdroj zvuku.
Sova má kulatou hlavu obklopenou peřím, která se vyvinula tak, že funguje trochu jako satelitní anténa. Sbírá zvuky a směruje je k uším ukrytým po stranách obličeje. U mnoha druhů jsou uši umístěny asymetricky, což znamená, že jedno ucho je na hlavě výše a často více vpředu než druhé. Je úžasné, že sova je schopna vnímat nepatrný rozdíl v době, za kterou zvuk dorazí k oběma uším. A protože každé ucho poskytuje mírně odlišnou zvukovou zpětnou vazbu, sova je schopna je využít k triangulaci zdroje zvuku a k přesnému určení směru a vzdálenosti ke své příští potravě, aniž by ji viděla.

Netopýři se socializují pomocí zvukových vln

Netopýři nejsou vůbec slepí, ve skutečnosti vidí stejně dobře nebo lépe než lidé, zejména když je málo světla kolem svítání a za soumraku. Tito létající savci jsou však právem známí tím, že se v noci pohybují pomocí úst, nosu a uší, a to procesem echolokace. Netopýři vysílají z úst nebo nozder zvukové vlny o ultrazvukových frekvencích. Ty se odrážejí od předmětů, dokonce i od předmětů tenkých jako lidský vlas, a pak se vracejí do netopýřích uší. Zpětná vazba umožňuje netopýrům mapovat své okolí a obratně se orientovat mezi stromy nebo chytit komára za letu. Systém funguje tak neuvěřitelně dobře, že netopýři mohou pomocí úhlů přiblížení identifikovat a chytit malého brouka, který sedí na mnohem větším listu, aniž by větší ozvěna listu zastínila jejich menší kořist.

Hadi vidí infračerveně

Netopýři, hlodavci a další malí živočichové se mohou skrývat ve tmě, ale dokud jsou naživu, vydávají teplo. Hadi, jako jsou zmije obecná, krajty a hroznýši, jsou schopni taková zvířata ve tmě rozpoznat, protože detekují infračervené záření, které vydávají, nikoliv však jako světlo, ale jako teplo. Tyto specializované receptory mají membránu s tisíci nervovými zakončeními, která dokáží detekovat malé rozdíly v teplotě na vzdálenost až tří metrů. Tato neuvěřitelná schopnost umožňuje hadovi sledovat potemnělé okolí podobně jako infračervená kamera. Sledování zářícího jasného bodu umožňuje hadovi přesně určit místo zdroje tepla, což se často ukáže jako potrava.

Pavoučí nohy vnímají vibrace a zvuk

Vzhledem k jeho obrovským očím byste mohli předpokládat, že pavouk s tváří lidožrouta má vynikající zrak. A nejste daleko od pravdy. Pavouk totiž vidí v noci asi 2000krát lépe než my lidé. Ještě neuvěřitelnější schopností se však mohou pochlubit pavoukovy nohy. Jsou pokryty citlivými vibračními receptory, které, jak vědci nedávno s údivem zjistili, umožňují bezuchému pavoukovi slyšet i zvuk.
Pavouci visí na nitích a po spuštění zasíťují procházející kořist malou pavučinou utkanou přes čtyři přední nohy. Jay Stafstrom, který se zabývá ekologií pavoukovců na Cornellově univerzitě, však zjistil, že pavoukovci mohou tímto způsobem chytat brouky ve vzduchu i poslepu..

Zdroj: smithsonianmag.com