Toto jsou ti největší velcí bílí žraloci, kteří kdy byli nalezeni ve vodách Floridy

Přidat na Seznam.cz

Děsivý film „Čelisti“ (1975) Stevena Spielberga byl inspirován strašlivou pověstí velkého bílého žraloka. Jedná se o jediný zbývající druh žraloka z rodu Carcharodon a patří do čeledi žraloků makrelovitých, Lamnidae. Floridské vody jsou domovem více než 13 druhů žraloků a velký bílý žralok tvoří důležitou součást mořského ekosystému.

Jak rozpoznat velkého bílého žraloka

Velkého bílého žraloka, který je pozoruhodný svou impozantní velikostí, je těžké přehlédnout, píše web A-Z-Animals. Tento druh je pojmenován podle bílé spodní strany a šedé horní části těla, což mu dodává celkově strakatý vzhled. Jedinečný je tmavší odstín jeho hřbetu, který shora splývá s mořem; naopak zespodu se na něm proti slunečnímu světlu rýsuje lehká silueta.
Stejně jako mnoho jiných žraloků má i velký bílý žralok za základními zuby tlamu plnou řad asi 300 zubů s vroubky. Oproti jiným druhům žraloků mají v poměru k velikosti těla větší oči, přičemž duhovka jejich oka je tmavě modrá namísto černé. Kromě toho má žralok obrovský robustní, velký, kuželovitý čenich a výjimečný čich, který mu umožňuje odhalit kořist. Žraloci velcí jsou vynikající plavci torpédovitého tvaru s mohutným ocasem, který je dokáže pohánět vodou rychlostí až 16 mil za hodinu.

Kde žijí velcí bílí žraloci?

Velcí bílí žraloci se vyskytují téměř ve všech pobřežních a pobřežních vodách s teplotou mezi 12 a 24 °C. Mohou žít v subtropických i mírných vodách a je o nich také známo, že se během jarního a letního období stahují blíže k pobřeží, takže duben a říjen jsou měsíce s nejvyšší aktivitou žraloků.
Žralok bílý je epipelagický druh, proto je pozorován převážně v příznivých potravních podmínkách v blízkosti pobřeží, kde se nachází početná populace kořisti, jako jsou tuleni a lachtani. Větší populace tohoto druhu se vyskytují ve Spojených státech, zejména na severovýchodě a v Kalifornii, v Japonsku, Jižní Africe, Chile, Oceánii a Středozemním moři.

Největší velcí bílí žraloci nalezeni u floridských vod

OCEARCH je nezisková skupina, která shromažďuje údaje o žralocích tím, že je v oceánu „označuje“, takže když geograficky označený žralok plave dostatečně blízko vodní hladiny, jeho sledovací zařízení „ping“ prozradí jeho polohu. Podle organizace OCEARCH byli u floridských vod spatřeni různí velcí velcí bílí žraloci, např;

  • Největším velkým bílým žralokem, který byl pingován u pobřeží Floridského zálivu v březnu 2022, byl jedinec jménem Scot, který vážil až 745 kg a měřil 3,66 m na délku.
  • Další obří samec žraloka bílého jménem Ironbound byl vystopován poblíž stejné lokality a vážil téměř 453 kilogramů.
  • V těsném závěsu za ním se umístil další obrovský žralok bílý jménem Breton, který byl 6. června 2022 geograficky lokalizován asi 20km od pobřeží Port St Lucie na jižní Floridě a u kterého bylo zjištěno, že váží 651 kg a měří asi 3,96 m.
  • Sable je 3,5 metru dlouhý velký bílý žralok nalezený podél pobřeží Floridy a na několika dalších nečekaných místech Mexického zálivu. O tomto mohutném žralokovi, jehož hmotnost se odhaduje na 408 kg, se spekulovalo, že byl v době nálezu březí.
  • Mahone, obrovský exemplář měřící 4,18 m a vážící 771 kg, byl největším žralokem, kterého OCEARCH označil. Byl však spatřen, jak plave ve vodách u Severní Karolíny, nikoliv u Floridy.

Jaký je největší kdy zaznamenaný velký bílý žralok?

Největším velkým bílým žralokem, který byl kdy v historii zdokumentován, je samice žraloka pojmenovaná Deep Blue, jejíž váha se odhaduje na 2,5 tuny a délka přes 6 metru. Když byla objevena, byla březí, což přispělo k její obrovské velikosti. Vědci se domnívají, že Deep Blue je asi 50 let stará a stále ještě nedorostla. Očekává se tedy, že bude žít ještě nejméně 25-30 let!

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube