Toto nechceme slyšet! Psí olizování naší tváře není zdravé, ale škodlivé

Přidat na Seznam.cz

Každý majitel psa to zná. Pes přiběhne a olizuje obličej, ústa i náš nos. Ale raději se tomu vyhněte! V čenichu psa číhá mnoho nebezpečných choroboplodných zárodků.

Proč psi olizují tvář?
Podle studie jsou polibky psů potenciálně škodlivé, uvádí New York Times. Ale proč psi vůbec olizují obličej? Jaký význam má lízání?

Aby se štěňata mohla v životě cítit pohodlně, potřebují pozornost své matky, která to vyjadřuje olizováním štěňat. To na jedné straně podporuje hygienu, ale zároveň pomáhá trávení štěněte. Lízání psů souvisí se skutečností, že se psi brzy učí, že lízání ostatních je dobré pro jejich zdraví. Pes tedy vyjadřuje pouze svou lásku a náklonnost k osobě, kterou olizuje. Bohužel nám psí sliny nepomáhají, ale přesně naopak: škodí nám.

Bakterie v čenichu psa mohou být dokonce smrtelné
V ústech psa se nachází mnoho patogenů. Pokud vás pes přejede neposlušným jazykem po tváři, máte také tyto patogeny a můžete být nakaženi. Některé bakterie jsou dokonce smrtelné!

person putting finger on dogs tongue
Foto: Chris Slupski

Odkud tyto bakterie pocházejí? Představme si, čeho se psi každý den dotýkají ústy: Ve světě psů se navzájem nepozdravíte polibkem na tvář, ale na hýždě. Čistí se také svými jazyky. „Psí jazyk není jen jeho žínka, ale také jeho toaletní papír,“ uvedl americký veterinář Gary Clemons v knize Micro Mania. Psi také čichají nosem v každém špinavém koutku a shromažďují bakterie, viry a bakterie.

„V ústech zvířete je často spousta bakterií, virů a kvasinek,“ vysvětluje Dr. Neilanjan Nandi z Drexelovi univerzity medicíny ve Filadelfii. Kromě klostridů, bakterií E-coli, salmonely a kampylobakteru, se vajíčka červů nacházejí také v ústech psa. Tyto patogeny mohou být přenášeny na člověka a vést k gastrointestinálním onemocněním.

Capnocytophaga canimorsus – obzvláště ošklivá bakterie
Patogeny z psích úst mohou způsobit, že budete velmi nemocní. Bakterie Capnocytophaga canimorsus je obzvláště ošklivá. Může se projevit pár dnů po infekci. 63-letý muž zemřel poté, co mu jeho pes předal bakterii, když ho olízl.

Bakterie MRSA mohou být přenášeny také ze psů. Jsou imunní vůči antibiotikům. Běžným důsledkem je také kožní onemocnění. Kožní houba způsobuje šupinaté a svědivé zarudnutí kůže. Patogeny psů jsou velmi nebezpečné pro každého, ale měli byste věnovat zvláštní pozornost dětem, protože se mohou infikovat ještě snadněji.

Mám přestat nechat psa dotknout se mého obličeje?
Nechat svého psa olizovat obličej je stále na rozhodnutí majitele. Pokud chcete zabránit tomu, aby vám pes olizoval obličej, ignorujte nežádoucí chování. Když se váš čtyřnohý přítel začne chtít líbat, odvraťte se od něj nebo dokonce odejděte z místnosti a po dobu asi půl minuty mu nevěnujte pozornost. Takto se dozví, že lízání mu nepřinese pozornost, jakou chce.