Tygr se plíží za medvědem, na tomhle protivníkovi si ale vyláme zuby

Přidat na Seznam.cz

Dospělý tygr by teoreticky měl být schopen porazit podstatně menšího medvěda pyskatého. Když se k takovému útoku odhodlá, číhá u termitiště, až se sem medvěd přijde nakrmit. Pokud se mu ho podaří překvapit zezadu, má vyhráno. Jestliže se ale k sobě obrátí tváří v tvář, tygr před asertivním medvědem raději vycouvá.

Nešťastný tygr na videu špatně odhadl situaci. Zpočátku se klasicky neslyšně plíží za svou kořistí, která o něm do poslední chvíle nemá ani potuchy. Má v plánu zasadit smrtící úder nebo kousnutí do krku. Bylo by mu to vyšlo, kdyby zamýšlenou kořistí nebyl medvěd pyskatý.

Medvěd pyskatý patří k menším druhům medvědů, vestoje na zadních měří nejvýše 190 cm a váží do 140 kg. Navzdory malému vzrůstu a anglickému pojmenování lenochodí medvěd se jedná o nebezpečnou šelmu. Má pevné, srpovitě zahnuté drápy, které neváhá použít k sebeobraně a způsobit jimi vážná zranění hlavy.

Ze všech druhů medvědů má právě medvěd pyskatý na svědomí nejvíc útoků na člověka. Samice s mláďaty, která se cítí v ohrožení, stejně jako medvěd probuzený z denního spánku jsou urputnými protivníky. Své o tom ví dřevorubci a sběrači medu či lesních plodů, kteří se s medvědem pyskatým v jihoindických lesích ke své smůle setkali.

Jakmile tedy tygr na videu položí svému zamýšlenému obědu tlapu na záda, medvěd se vztyčí na zadních, zařve a útočníka rychle vykáže do patřičných mezí. Poražený tygr z pokračování souboje raději vycouvá a medvěd se pouští do jeho pronásledování.

Lze předpokládat, že zaplašení nepřítele medvěda upokojilo, takže se zase vrátil ke své oblíbené činnosti, to jest ke shánění potravy. Jeho nejoblíbenější pochoutkou jsou termiti, které jazykem nasává jako vysavač. Nepohrdne ale ani medem, plody na stromech či ptačími vejci.

Zdroj: A-Z Animals