Úžasná fakta o varanovi komodském. Domorodci mu říkali ora, což znamená suchozemský krokodýl

Přidat na Seznam.cz

Kromě toho, že jde o největšího žijícího ještěra na Zemi, se varan komodský proslavil i takovým chováním, jako je pojídání lidí a vykrádání hrobů. Věděli jste ale, že tito tvorové jsou také překvapivě inteligentní, dokonce hraví a nadaní pro plavání na velké vzdálenosti?

Kdy vědci objevili varana komodského?

V roce 1910 dostal poručík Jacques Karel Henri van Steyn van Hensbroek od nizozemské koloniální správy umístěnku na ostrově Flores ve východní části Indonésie. Právě tady se doslechl o zvířeti jménem ora, kterému tak říkali obyvatelé nedalekého ostrova Komodo. V překladu ora znamená suchozemský krokodýl. V rámci své přirozené zvědavosti a možná i v touze po dobrodružství se rozhodl na vlastní oči zjistit, co je na tvorovi, jehož rozměry měly být obrovské, pravdy.

Jedno ze zvířat se mu podařilo ulovit, což se neobešlo bez fotografování. Následně fotografie i kůže tehdy neznámého ještěra doputovala k řediteli Zoologického muzea a Botanické zahrady v Buitenzorgu. Pieter Ouwensov si uvědomil, že toto zvíře je pro vědu nové a publikoval první formální popis zvířete, které nyní známe jako varana komodského.

Varani komodští jsou vynikající plavci

Cestování mezi indonéskými ostrovy je pro hladové varany komodské často nutností. Varani jsou někdy spatřeni, jak plavou kilometry od pobřeží. Dokáží plavat delší dobu v kuse.

V blízkosti varana komodského není v bezpečí žádná mršina

Hadi a mnozí ještěři mají rozeklané jazyky, které zachycují mikroskopické chuťové částice přenášené vzduchem. Po kontaktu se vzduchem se jazyk zatáhne a jeho hroty se zasunou do Jacobsonova orgánu (umístěného na střeše tlamy). Díky tomu je plaz schopen identifikovat všechny chutě, které právě zachytil, což varanům umožňuje začít ochutnávat lahodnou mršinovou večeři na vzdálenost více než dvou kilometrů.

Jed varanů komodských

Jedy, jimiž varani disponují, potlačují strážení krve a mimo jiné způsobují dramatický pokles krevního tlaku. Velmi rychle se dostaví šok a dlouhodobé krvácení, což má za následek další pokles krevního tlaku. Když varan v singapurské zoo kousl svého ošetřovatele, muž zápasil s krvácením celé čtyři hodiny. Dlouhou dobu se nevědělo, kde má varan jedové žlázy, až magnetická rezonance ukázala, že se nachází ve spodní čelisti. Pitva pak její existenci definitivně potvrdila.

Varani komodští mohou na jedno posezení spořádat až 80 procent své tělesné hmotnosti

Podivuhodně ohebné čelisti těmto tvorům opravdu pomáhají při žraní. Varani komodští dokáží spolknout malá zvířata (například středně velká selata) vcelku.

Za posledních pět desetiletí zabili varani komodští nejméně čtyři lidi

Smrtelné střety varanů komodských s lidmi byly zaznamenány v letech 1974, 2000, 2007 a 2009. V roce 2009 došlo k útoku na muže, který spadl z jabloně a byl rozsápán dvěma varany, zatímco ležel omráčený na zemi. Varani komodští zpravidla raději napadají hroby, než aby zabíjeli lidi, takže lidé na ostrově často kladou kameny na hroby svých blízkých jako odstrašující prostředek.

Samice varanů komodských se mohou rozmnožovat nepohlavně

Samice varanů nemusí čekat na pomoc samce. Samice v zajetí již několikrát nakladly vejce, ze kterých se narodila zdravá mláďata, přestože se nejprve nepářily. Jedna samice dokonce nikdy předtím nesdílela výběh s příslušníkem opačného pohlaví. Pokud není v blízkosti žádný samec, jsou samice varanů komodských – podobně jako někteří jiní ještěři – schopny partenogeneze, procesu, při kterém se mohou určité vaječné buňky vzájemně oplodnit.

Menší varani komodští se válejí ve výkalech, aby se vyhnuli kanibalismu

Dospělí jedinci nejsou vybíraví a nerozmýšlejí se, zda pozřou vlastní potomky. Dokud mladí varani nevyrostou natolik, aby se o sebe dokázali postarat sami, chrání se před hladovými dospělými tak, že se vydávají na stromy, kde se z nich stávají hbití dravci šplhající po větvích. Při blízkých setkáních se mladí jedinci snaží být co nejméně chutní a válejí se v trusu, který nedokážou pozřít ani ti nejžravější draci.

Zdroj: Mental Floss, Prima Zoom