V americkém státě Tennesee bylo do přírody vypuštěno 29 velemloků amerických
Zoologická zahrada v Nashvillu ve spolupráci s Tennessee Státní Univerzitou a Výzkumnou agenturu pro život v divočině vypustila minulý měsíc do místních vodních toků 29 v ZOO odchovaných velemloků amerických.
Velemlok americký
Velemlok americký je obojživelník, jehož kůže je složená a vrásčitá, píše web ReptilesMagazine. Dýchají vstřebáváním kyslíku přes kůži, která je pokryta hlenem, jenž je toxický pro predátory, ale ne pro člověka. Velemlok je na seznamu IUCN jako téměř ohrožený druh, který se vyskytuje v potocích na východě Spojených států až po Mississippi. V noci se živí raky, mrtvými rybami, hmyzem a jinými obojživelníky. Dospělosti dosahují v pěti až osmi letech a mohou se dožít až 30 let.
Šestiletý odchov
Prvním vypuštěním 29 obojživelníků vyvrcholilo šestileté úsilí o rozmnožení, odchov a opětovné vypuštění těchto salamandrů, kteří patří k největším v Severní Americe.
“V průběhu několika desetiletí zmizeli velemloci z většiny svého dříve rozsáhlého areálu v Tennessee. ZOO odebrala vajíčka z volné přírody a velkomloky chovala šest let, dokud z nich nebyli mladí dospělí jedinci, a poté je vypustila zpět do volné přírody,” uvedla ZOO Tennessee na svých stránkách
Tito velemloci jsou vybaveni vysílačkami, které výzkumníkům umožní sledovat jejich pohyb, aby mohli posoudit úspěšnost programu. ZOO i nadále chová 140 těchto obojživelníků ve svém Centru pro ochranu původních vodních druhů. I ti budou v příštích letech vypuštěni.
Zdroj: reptilesmagazine.com