V Česku máme až 5 druhů lišek. Dokáží spořádat až 2 kila potravy denně

Přidat na Seznam.cz

Lišky jsou fascinující šelmy s mistrnými loveckými strategiemi, které jim umožňují přežít v široké škále prostředí. Od arktické tundry až po africké savany se lišky naučily lovit širokou škálu kořisti s neuvěřitelnou efektivitou. Jejich lov je nezbytný pro regulaci populací hlodavců a dalších malých živočichů, čímž hrají důležitou roli v ekosystému.

Liška obecná (Vulpes vulpes) je nejrozšířenějším druhem lišky a vyskytuje se i v České republice. Zde žije dalších 5 druhů lišek, například liška polární a liška korsická. Celkem existuje 12 druhů „pravých“ lišek a s více než 45 poddruhy je rod Vulpes nesmírně rozmanitý.

Výrazné dlouhé čenichy, špičaté uši a huňaté ocasy jsou charakteristické pro všechny lišky. Pověst záludných tvorů, „vychytralých jako liška“, vychází z jejich inteligence a schopnosti využívat prostředí k lovu. Ve volné přírodě v České republice se lišky dožívají 6 až 7 let, zatímco v zajetí až 13 let.

Lišky jsou všežravci a jejich strava se liší v závislosti na dostupné potravě. V České republice loví především hlodavce, králíky, ptáky, žáby a hmyz. V zimě se neštítí ani rostlinné potravy, jako jsou žaludy, bobule a ovoce. Městské lišky si smlsnou i na odpadcích. Denně dokáží lišky v České republice spořádat až 2 kila potravy.

Lišky se ukazují jako adaptabilní a chytří lovci, kteří se dokáží přizpůsobit různým prostředím a zajišťovat si potravu nejrůznějšími způsoby. Díky své inteligenci a rozmanitosti hrají důležitou roli v biodiverzitě a jsou nedílnou součástí ekosystému.

Zdroj: AZAnimals