Okamžik plný emocí: Šimpanzí maminka poprvé od operace spatří své mládě

Přidat na Seznam.cz

Mohla by to být fotka na titulní stránce časopisu o mateřství: Maminka ochranitelsky svírá svého synka v náručí. Akorát že to není maminka lidská, ale šimpanzí. Video z americké zoo je důkazem, že šimpanzi a lidé k sobě mají vývojově opravdu blízko.

Sedgwick County Zoo v americkém Kansasu nedávno přivítala nový přírůstek, kterým se stal šimpanzí chlapeček pojmenovaný Kucheza, což ve svahilštině znamená „hra“.

Mládě se narodilo císařským řezem, když si ošetřovatelé všimli, že šimpanzí maminka jménem Mahale má potíže s průběhem porodu. Operace proběhla pod dohledem místních veterinářů a dvou porodníků z nedaleké nemocnice. Protože mládě mělo po porodu nízké hodnoty kyslíku, muselo se nejprve zotavit na ošetřovně.

Video zachytilo dojemný okamžik, kdy se šimpanzí maminka po vynuceném dvoudenním odloučení setká se svým mládětem. Nejprve si není jistá, co se skrývá v osušce, kterou jí ošetřovatelé přinesli do výběhu. Když ale z modré látky vykoukne malá chlupatá ruka, neváhá ani vteřinu, miminko vybalí a nedočkavě jej objímá v náručí.

Tohle něžné gesto je jedním z lidských aspektů chování, které u šimpanzů můžeme sledovat. Starost o své blízké, spolupráce při lovu, dělba potravy, udržování přátelských vztahů, schopnost učit se novým dovednostem, používání nástrojů, to všechno naše druhy spojuje.

Zdroj: New York Post