Co jste možná nevěděli o holubech: Jsou chytřejší, než si myslíme

Přidat na Seznam.cz

Holubi nejsou jen ptáci na náměstí, kteří hledají kousek rohlíku. Jedná se o velmi inteligentní zvířata, která jsou navíc velmi čistotná. Podívejte se, co jste o těchto ptácích možná nevěděli.

Inteligence

Holubi tak možná nevypadají, ovšem podle expertů se jedná o vysoce inteligentní zvířata. Dokáží vykonávat i takové úkony, které se zdály být doménou pouze lidí nebo primátů. Navíc se jedná o učenlivé ptáky, kteří se, jak jistě víte, i dlouhou dobu používali pro doručování vzkazů.

Nemoci

Mnozí si myslí, že holubi jsou přenašeči nemocí, kterými se může nakazit i člověk. To je sice pravda, ovšem podle studií je riziko nakažení velmi malé, a hrozí především tehdy, pokud je člověk dlouhodobě vystaven například ptačímu trusu. Takže pokud rádi chodíte na náměstí krmit holuby, kryptokokózy, histoplazmózy a psitakózy se nemusíte bát.

Hygiena

Pokud si myslíte, že holubi jsou vlastně špinaví, protože žijí venku, jste na omylu. Jedná se totiž o velmi čistotná zvířata, která se ráda koupou ve vodě, a úpravou svého peří tráví mnoho času. Jsou proto i dobrým domácím mazlíčkem, který navíc, oproti papouškům, nekřičí.

zdroj: pigeoncontrolresourcecentre, nyc, pigeonpet