V ekvádorských Andách byly objeveny dva nové druhy průsvitných žab

Přidat na Seznam.cz

Vědci doporučují, aby byly oba druhy Hyalinobatrachium mashpi a H. nouns zařazeny do seznamu ohrožených druhů. Obě žáby mají totiž průsvitně zelené zbarvení se žlutými skvrnami a průhledným břichem.

Nový druh průhledných žab

Ekvádorští vědci objevili v ekvádorských Andách, světovém ohnisku biodiverzity s více než 1000 popsanými druhy obojživelníků, dva nové druhy skleněných žab z čeledi Centrolenidae rodu Hyalinobatrachium, píše web ReptilesMagazine. Průhledná žába z rodu Mashpi (Hyalinobatrachium mashpi) byla objevena v ekvádorské provincii Pichincha v povodí řeky Mashpin. Mimojiné obývá také rezervaci Amagusa. Druhá žába, Hyalinobatrachium nouns, obývá rezervaci Río Manduriacu a Bosque Protector Los Cedros v nadmořské výšce od 1 177 do 1 420 metrů.

Oba druhy odděluje údolí řeky Intag-Guayllabamba

Podle výzkumníků se rezervace nacházejí vedle sebe v rámci pohoří Toisán v ekvádorské provincii Imbabura. Tyto rezervace jsou předhorské vlhké tropické deštné lesy a nacházejí se v oblasti, kde dochází k nezákonnému odlesňování a těžbě.

Obě žáby mají průsvitně zelené zbarvení se žlutými skvrnami a průhlednými bříšky. Hyalinobatrachium mashpi sp. nov. vypadá méně zeleně ve zbarvení s tmavšími žlutými skvrnami, zatímco H. nouns sp. nov. má tmavší zelenou barvu s tlumenějšími žlutými skvrnami. Hyalinobatrachium mashpi má také zřejmě tmavší žluté prsty. Vědci uvádějí, že tyto žáby jsou si geograficky velmi blízké, ale odděluje je údolí řeky Intag-Guayllabamba. Doporučují, aby oba druhy byly zařazeny na seznam ohrožených druhů podle kritérií Červeného seznamu IUCN.

Zdroj: reptilesmagazine.com