Vačnatý lev: Nejhrůznější predátor Austrálie

Přidat na Seznam.cz

Lev, který má vak jako klokan, nezní příleš děsivě, ačkoliv se jedná o predátora. Pravda je ale taková, že tohle zvíře patřilo k nějděsivějším šelmám všech dob, a dokonce se setkalo i s lidmi!

Thylacoleo

Thylacoleo, tedy „lev s vakem“, je dnes už vyhynulé zvíře, které ovšem zažilo příchod lidí. A jak to víme? Díky rytinám, kde je tento vačnatý lev vyobrazen. Toto zvíře žilo na území dnešní Austrálie, a to už před 1 600 000 lety. Jeho vyhynutí, kromě změny klimatu, způsobili také lidé, kteří změnili jeho teritorium.

Děsivý predátor

V Austrálii nejsou vačnatci nijak vyjímeční, a tak není divu, že zde běhal i jeden vačnatý lev. Ten mohl na délku měřit i jeden a půl metru a vážit až 160 kilogramů. Není to moc, přesto byl ale největším australským masožravcem s vakem, a byl na vrcholu potravního řetězce. Na svou velikost měl také velmi silný stisk, a ačkoliv pravděpodobně nebyl sprinter, dokázal velmi dobře šplhat.

Na lidi nestačil

Thylacoleo byl jedním z nejúspěšnějších lovců Austrálie, a ačkoliv klima změnilo částečně jeho život, byli to lidé, kdo pravděpodobně způsobil jeho vymření. Po jejich příchodu začalo rozsáhlé odlesňování krajiny a rozšířil se také lov velké zvěře. Vačnatí lvi tak rychle přišli o svá teritoria a nakonec i o svou kořist, což přispělo až k jejich úplnému konci.

zdroj: 21stoleti, vesmir, archive