Vánoční hvězda je bezpečná… Ale co další rostliny, které mohou o svátcích otrávit vaše domácí mazlíčky

Přidat na Seznam.cz

Nic nezkazí sváteční náladu tak, jako když se váš chlupatý miláček otráví okusováním vánočních pokojových rostlin. Ne všechny rostliny, o kterých se to říká, jsou ale skutečně jedovaté. Vánoční hvězdu před zvířecími nezbedníky schovávat nemusíte.

O Vánocích se v našich domácnostech objevují tyto krásné rostliny, o kterých se traduje, že jsou pro zvířata a děti jedovaté:

  • vánoční hvězda
  • vánoční kaktus
  • jmelí
  • azalka
  • brambořík
  • hvězdník

Vánoční hvězda je bezpečná

Naštěstí to s tou jedovatostí není tak vážné, minimálně u prvních třech jmenovaných.

Pokud váš pes nebo kočka okoušou snítky jmelí nebo listy vánoční hvězdy, pravděpodobně se jim nic hrozného nestane, maximálně se objeví podráždění žaludku nebo zvracení. Prudkou otravu by způsobily jen obrovské dávky rostlin.

Vánoční hvězda jako všechny pryšce při poranění roní latex, který lokálně dráždí tkáně. Potřísněná kůže může zčervenat a začít svědit, po zanesení do oka může způsobit zánět spojivek, po sežrání vyvolává nadměrné slinění nebo zvracení. Podráždění je malé a samovolně odezní.

Tuhé, zubaté stonkové části vánočního kaktusu by mohly po pozření způsobit mechanické podráždění žaludku zvířete, jinak ale rostlina nepředstavuje vážné nebezpečí.

Pozor na azalky a bramboříky

Oproti tomu azalka, brambořík nebo hvězdník obsahují v hlízách a listech toxické látky, které mohou vyvolat nechutenství, prudké zvracení nebo akutní průjem.

Obzvlášť nebezpečné by bylo, kdyby zvíře vyhrabalo a snědlo hlízu těchto rostlin. Jed obsažený v hlíze bramboříku může přivodit ochrnutí, křeče a srdeční arytmii. Toxická látka v hlíze hvězdníku by způsobila křeč, svalový třes nebo nízký krevní tlak.

Azalka je jedovatá od kořenů po nektar v květech, takže představuje smrtelné nebezpečí nejen pro psa a kočku, ale i pro všechny býložravce, včetně králíků, leguánů či suchozemských želv.

Co s tím

Nejlepším řešením je preventivní předcházení problému. Vánoční hvězda a vánoční kaktus mohou zůstat na parapetu. Nebezpečné rostliny umístěte tak, aby na ně vaši miláčci nedosáhli. Azalku si zcela odpusťte.

Pokud už k otravě a zvracení skutečně dojde, první pomocí je hladovka, zpočátku včetně omezeného přístupu k vodě. Podání živočišného uhlí je na místě v případě pozření hlíz bramboříků, hlíz nebo většího množství listů hvězdníku nebo jakékoli části azalky.

Pokud je zvíře apatické nebo zvracení neustává, je lepší navštívit veterináře.

Zdroj: Homes and Gardens, Zvěrolékařka